Kanalga ulanish 👉 https://t.iss.one/dtrdep
Veb-sahifa | Telegram | Facebook
🔰Toshkent shahri Olmazor tuman hokimligi, tuman hokimining ma'naviy-ma'rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta'minlash masalalari bo‘yicha maslahatchisi D.Umurzakova, tuman Davlat soliq inspektsiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Olmazor tumani Kengashi raisi, tuman deputati Y.Malikov hamda “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Markaziy Kengashi bosh mutaxassisi N.Murodovlar bilan birgalikda “Davlat tili haqida”gi Qonunning 10-moddasi hamda yangi tahrirdagi "Reklama to‘g’risida”gi Qonunning 6-moddalari ijrosi yuzasidan tumandagi Usta Shirin ko‘chasidagi “Chuqursoy” qurilish mollari bozoridagi tashqi yozuv e'lonlari, reklama yozuvlari, turli xil axborot matnlari qonun talablariga mosligi o‘rganilib, tegishli ishlari olib borildi hamda ogohlantirish xatlari taqdim etildi.
#Maqola
🔰MILLIY NOMLARIMIZ YURTIMIZ KO‘RKIGA AYLANADI!
Mulohaza
🔰Til ajdodlardan qolgan buyuk meros, millat shaʼni va iftixoridir. Tilda xalqning o‘zligi, o‘tmishi, buguni, anʼana va urf-odatlari, madaniyati, sanʼati o‘z aksini topadi. Shu sababli tilni eʼzozlash, uni asrash va himoya qilish masalasi har doim millat oydinlari eʼtiborida bo‘lib kelgan.
🔰Bugun dunyo bozorida “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” tamg‘asi ostidagi mahsulotlarimiz o‘z o‘rnini, munosib xaridorini topmoqda. Aytish mumkinki, har bir millat dunyo ostonasiga dastlab o‘z ona tili orqali qadam qo‘yadi, har qanday ishlab chiqarish mahsuloti esa muvaffaqiyatli tanlangan nomi orqali mashhurlik pillapoyasiga chiqadi.
✍️I.AZIMOV,
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti huzuridagi Davlat tili asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi direktori