⚠️O‘zbek tilidan sof foydalaning!
Farg'onada maktab direktorlari ishtirokida “Davlat tili haqida”gi Qonun ijrosi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Farg‘ona shahar Xalq ta'limi bo‘limi tasarrufidagi 2-davlat ixtisoslashtirilgan umumta'lim maktabida barcha umumta'lim maktablari direktorlari ishtirokida “Davlat tili haqida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 21-oktabrdagi PF-5850-son farmoni ijrosi yuzasidan yig‘ilish tashkil qilindi.
Yig‘ilishda sohaga doir normativ-huquqiy hujjatlar mazmun-mohiyatini tushuntirishdan tashqari, har qanday xalq o‘z jonidek aziz bo‘lgan tilini asrab-avaylashi, rivojlantirishi, uning jozibasini to‘la namoyon etishi, shuningdek, bu yo‘lda har qanday qiyinchilikni yengib o‘tishga bor kuch-g‘ayrati bilan harakat qilishi lozimligi borasida ham so‘z yuritildi.
Yig‘ilish so‘nggida mas'ullar tomonidan kelgusida amalga oshirilishi lozim bo'lgan vazifalar belgilab olindi.
#MTRK
📺"DIYOR YANGILIKLARI" “Ona tilim - g‘ururim, faxrim!” deb nomlangan maʼnaviy – maʼrifiy tadbirlar bo‘lib o‘tmoqda.
📌Ayni paytda Ishtixon tumanida “Qadring baland bo'lsin, ona tilim” shiori ostida seminar o'tkazilmoqda.
🔹Unda Ishtixon tumani hokimi F. Ruziyev, viloyat hokimining maslahatchisi Sh.Temirov, tuman va shahar hokimlarining ma'naviy-ma'rifiy ishlar samaradorligini oshirish, davlat tili to'g'risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta'minlash masalalari bo'yicha maslahatchilari ishtirok etishmoqda.
🔸Seminarda tuman, shaharlardagi tashqi reklama vositalarining tartibga solinganlik holati, tashkilotlarda davlat tilida ish yuritish va lotin yozuviga o'tkazish choralari, ma'naviy-ma'rifiy tadbirlar, geografik obyektlarga nom berish masalalarida yil boshidan bugungi kunga qadar amalga oshirilgan ishlar bo'yicha hisoboti eshitilmoqda.