📍Июль ойи охирида Тошкент шаҳрида Афғонистон бўйича олий даражада халқаро конференция бўлиб ўтади
Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов Душанбе шаҳрида бўлиб ўтётган МДҲ ташқи ишлар вазирлари Кенгашининг мажлисидаги нутқида маълум қилди.
Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган конференцияда Афғонистоннинг бугунги куни ва келажаги, мамлакатнинг оғир ижтимоий муаммоларини ҳал қилиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилиниши кутилмоқда.
В.Норов Душанбедаги мажлисда минтақа давлатлари иқтисодиётининг тараққиёти учун халқаро транспорт коммуникацияларини шакллантиришнинг аҳамияти ҳақида ҳам тўхталди:
🎤 «Ҳамдўстлик ҳудудида, биринчи ўринда «Шимол-Жануб» йўналишидаги минтақалараро ва трансконтинентал транспорт йўлаклари тизимини, шу жумладан «Термиз – Мозори-Шариф – Қобул – Пешавор» йўналишидаги темир йўлини диверсификация қилиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштиришни муҳим деб биламиз», — деди В.Норов.
Telegram | Facebook | Instagram | Медиабанк
Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида Фарғона вилоятини ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказилди.
Ҳар бир маҳалланинг ихтисослашуви ривожлантирилиши, жорий йилда аҳоли бандлигини таъминлашга 1 трлн сўмдан зиёд маблағ йўналтирилиши айтилди. Вилоятда 2022-2023 йилларда умумий қиймати 31 трлн сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши қайд этилди
Уй-жой ва йўллар қуриш, электр энергияси ва ичимлик суви таъминотини яхшилаш, мактаб ва боғчаларни таъмирлаш бўйича режалар маълум қилинди.
С участием Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам развития Ферганской области.
В текущем году на развитие специализации каждой махалли, обеспечение занятости населения будет выделено более 1 трлн сумов. В 2022-2023 годах в области будут реализованы инвестпроекты на сумму 31 трлн сумов.
Представлены планы по строительству жилья и дорог, улучшению электро- и водоснабжения, ремонту школ и детских садов.