Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларига табрик
Поздравление работникам печати и средств массовой информации
Бугун "International hotel Tashkent" меҳмонхонасида Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан «Янгиланаётган Ўзбекистон журналистикаси: биз ҳамжиҳатликда кучлимиз!» шиори остида байрам тадбири бўлиб ўтди.
Дастлаб Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари ўринбосари, Президент матбуот котиби Шерзод Асадов давлатимиз раҳбарининг соҳа ходимларига йўллаган табригини ўқиб эшиттирди.
Шундан сўнг Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева Президент Фармонига кўра тақдирланган фидойи журналистлар, медиа, матбаа ва кутубхона тизими вакилларига мукофотларни тантанали равишда топширди.
АОКА жамоаси, фурсатдан фойдаланиб, барча мукофот соҳибларини самимий табриклаб, ижодий юксалишлар, мушкул, аммо олижаноб ишларида муваффақиятлар тилайди.
Бир асрдан зиёд вақт аввал, 1906 йилнинг 27 июнида ўзбек тилидаги илк газета бўлмиш «Тараққий»нинг биринчи сони олам юзини кўрди. Айнан шу тарихий сана мустақил Ўзбекистонда Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни сифатида нишонлана бошланди.
Бу касб байрами сўнгги йилларда янгича мазмун касб этди. Жамиятимизда демократик қадриятларни қарор топтириш, халқ билан мулоқотни йўлга қўйиш, фуқароларимизнинг ахборот соҳасидаги конституциявий ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, давлат органларининг очиқлиги ва шаффофлиги таъминлаш — мамлакатимиз ривожланиши стратегиясининг устувор йўналишига айланди.
Айниқса, тез суръатлар билан ўзгариб, олдимизга бир-биридан ўткир ва долзарб саволларни қўяётган бугунги мураккаб замонда жамоатчиликда мустақил фикр, оқни қорадан, ростни ёлғондан ажрата олиш кўникмасини шакаллантиришда оммавий ахборот воситаларининг ўрни ва масъулияти ҳар қачонгидан ҳам ортиб бормоқда. Шу нуқтаи назардан қараганда, ҳозирги вақтда ҳаётимизда амалга оширилаётган модернизация ва янгиланиш жараёнларининг туб моҳиятини халқимизга етказиш, одамларни янги марралар сари сафарбар этиш, олдимизга қўйган вазифаларни сифатли амалга оширишда ОАВ ходимлариинг таъсирчан сўзи, фаол фуқаролик позицияси муҳим аҳамият касб этмоқда.
АОКА журналист меҳнатининг нақадар машаққатли ва масъулиятли эканини чуқур англаган ҳолда, фурсатдан фойдаланиб, Сизларнинг эзгу орзу-интилиш ва ташаббусларингизни доимо қўллаб-қувватлашга тайёр эканини билдиради. Сизларни қутлуғ байрамингиз билан яна бир бор табриклаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, бахту саодат, ижодий ютуқлар тилаймиз.
🎤 27-июнь – Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан АОКА барча ахборот соҳаси вакилларини муборакбод этади.
Бугун, 27 июнь Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан “Йилнинг энг фаол журналисти” республика танлови ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда, шунингдек, ахборот соҳасида фаол иш олиб бораётган журналистларга эсдалик совғалари топширилди.
АОКА директори Асаджон Ходжаев матбуот ва оммавий ахборот воситалари вакилларини касб байрамлари билан қутлаб, самимий тилакларини билдирди.