#Davlat_tilida_ish_yuritish HUJJATLARDAGI ZARURIY QISMLAR (REKVIZITLAR) VA ULARNI RASMIYLASHTIRISH Hujjatlarni tayyorlash borasida bugungi kunda shakllangan umumiy qoidalarga ko‘ra, boshqaruv hujjatlari zaruriy qismlarning belgilangan majmuiga va barqarorlashgan…
#Davlat_tilida_ish_yuritish
✔️«Nazorat haqida qayd» faqat ijrosi nazorat ostiga olingan hujjatlarga qo‘yiladi. Ushbu qayd rangli qalam yoki maxsus shtamp bilan «N» harfi yoki «nazorat» so‘zi orqali ifodalanadi.
✔️Ushbu belgi hujjatning chap chekkasiga, «Matn sarlavhasi» qismi qarshisiga qo‘yiladi.
✔️Agar hujjat elektron hujjat aylanish tizimi orqali qabul qilingan bo‘lsa, «Nazoratdagi hujjatlar» yig‘majildiga joylashtiriladi va «nazorat» belgisi bilan toifalanadi.
Forwarded from DAVLAT TILINI RIVOJLANTIRISH DEPARTAMENTI
🔰Bugun Berdaq nomidagi Qoraqalpoq Davlat universitetida Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazining Qoraqalpog‘iston hududiy bo‘linmasi tinglovchilari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
🔰Dars sifati, ustozlarning kasbiy mahorati, o‘quv kursi bo‘yicha taassurotlari xususida suhbat bo‘lib o‘tdi.
🔰Kurs yakuni bo‘yicha faol tinglovchilar rag‘batlantirildi.
#taqdimot
Yangi kitoblar taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
🔰Vazirlar Mahkamasining Davlat tilini rivojlantirish departamenti hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi huzuridagi Davlat tilini rivojlantirish departamenti tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi qonuni qabul qilinganining 35 yilligi munosabati bilan chop etilgan yangi kitoblar taqdimoti tashkil etildi.
🔰Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan nashr qilingan “Mamleketlik tilde is jurgiziw tiykarlari” va “Davlat tilida ish yuritish asoslari”, “Qoraqalpog‘istondagi o‘zbek shevalari etnografizmlari” kitoblari bayramga munosib sovg‘a bo‘ldi.
⚡️ “Jadid” gazetasining 2024-yil 29-noyabrdagi 49-soni bilan tanishing:
📱Elektron gazeta
➖ Nazokat USMONOVA:
“Adabiy diydorlashuv”
➖ Abdushukur HAMZAYEV:
“Omonatga xiyonat kechirilmaydi”
➖ Xurram RAHIMOV:
“Ikki poytaxtning yakdil xabarnomasi”
➖ Farhod QURBONBOYEV:
“Ma’naviy ekspertiza – qonun talabi”
➖ Malik BOY MUHAMMAD:
“Muzey ochgan otaxon”
➖ Zarnigor IBROHIMOVA
yozib oldi:
“Yuragimning to‘ridagi so‘lmas gulim”
➖ Halima AHMEDOVA:
“Kuzgi olmalarning nafasi o‘tkir”
➖ Ozod MO‘MIN XO‘JA:
“Cho‘lpon bilan uchrashuv”
➖ Muhammadqosim OLIMOV:
“Qat’iyat va jasorat sohibi”
“Boburnoma” Dante diyorida”
➖ Ro‘zimboy HASAN:
“Kitobsiz uy”
➖ N.HABIBULLAYEVA:
“She’riyatga oshno matematik”
➖ Asqar JO‘MASHEV, Sabit NURJANOV:
“Qoraqalpoq jadidi Sayfulg‘abit Majit taqdiri”
➖ FITRAT:
“Muxtoriyat – milliy laylatul qadrimiz”
➖ Nurxon ELMIRZAYEVA:
“Tuproqqa “ekilgan” ajal urug‘i”
➖ Maqsud JONIXONOV:
“Insofli yoshlar”
➖ Eshqobil SHUKUR:
“Pirog va cheburek”
“Ommaviy diktant” tanlovi o'tkazildi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbek tilini rivojlantirish jamgʻarmasi hamda Alisher Navoiy nomidagi ToshDO‘TAU huzuridagi Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi hamkorlikda Qoraqalpog‘istonda faoliyat olib borayotgan oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida tashkil qilingan “Ommaviy diktant” tanlovi g‘olib va sovrindorlari taqdirlandilar.