В своем онлайн-выступлении в ходе Министерской конференции заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков отметил важную роль ВТО в борьбе с последствиями коронавируса, решении продовольственного кризиса, развитии сельского хозяйства и укреплении многосторонней торговой системы.
Facebook ◽️ Instagram ◽️ Twitter
📹Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Женевада (Швейцария) бўлиб ўтаётган Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) олий бошқарув органининг йиғилиши – ЖСТнинг 12-Вазирлар конференциясидаги нутқи (2022 йил 12 июнь)
———
📹Выступление заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова на проходящей в г.Женеве (Швейцария) 12-ой Министерской конференции Всемирной торговой организации (ВТО) – совещании высшего руководящего органа ВТО (12 июня 2022 г.)
📹Speech by Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov at the 12th Ministerial Conference of the World Trade Organization (WTO) in Geneva (Switzerland) – a meeting of the highest governing body of the WTO (June 12, 2022)
Президент стандартлаштириш ва сертификатлаш соҳасидаги самарадорликни ошириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ва тармоқ раҳбарларига ҳар бир маҳсулот бўйича масалани чуқур ўрганиб, керакли стандартларни жорий қилиш ва лабораторияларни янгилаш вазифаси қўйилди.
Мева-сабзавот етиштирилаётган 200 минг гектар майдонни халқаро талабларга мослаштириш бўйича топшириқ берилди.
Президент провел совещание по вопросам повышения эффективности в сфере стандартизации и сертификации.
Агентству по техническому регулированию и руководителям отраслей поручено тщательно изучить соответствие каждой продукции и по итогам внедрить необходимые стандарты и обновить лаборатории.
Поставлена задача привести в соответствие с международными стандартами 200 тысяч гектаров площадей, на которых выращивается плодоовощная продукция.
#Mirziyoyev #yigilish #standartlashtirish #sertifikatlashtirish
▫️2022 йил 13 июнь куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ш.Вафаев Саудия Арабистонининг “Kdot Partners”, “Maharah Human Resources” ва “Classera” компаниялари раҳбарлари билан учрашди.
Суҳбат чоғида инвестицияларни жалб этиш, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, қатор устувор йўналишларда ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича амалий икки томонлама муносабатларни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди. Масалан, таълим, технологиялар ва инновациялар, транспорт ва туризм каби соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
▫️13 июня 2022 г. состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ш.Вафаева с руководителями саудовских компаний «Kdot Partners», «Maharah Human Resources» и «Classera».
В ходе беседы обсуждены вопросы углубления практического двустороннего сотрудничества по привлечению инвестиций, реализации совместных инвестиционных проектов, а также взаимодействию в ряде приоритетных сфер. К примеру, отмечены значительные возможности для развития сотрудничества по таким направлениям, как образование, технологии и инновации, транспорт и туризм.
June 14, 2022
▫️Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида вазир ўринбосари Б.Абидов ва Въетнам Cоциалистик Республикасининг элчиси Данг Минь Хой ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
▫️В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидова с послом Социалистической Республики Вьетнам Данг Минь Хой.
В ходе переговоров подробно обсуждены вопросы расширения двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
▫️Фарғона шаҳрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Фарғона вилояти ҳокимлиги билан биргаликда ташкил этилган ҳудудий тармоқлараро саноат ярмаркаси бўлиб ўтди. Тадбирнинг очилиш маросимида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов иштирок этди.
Ярмарка якунлари бўйича Электрон кооперация портали орқали 272,4 миллиард сўмлик 779 та шартномалар тузилди, шундан ҳудудий корхоналар томонидан маҳсулот сотиб олиш бўйича 109,2 миллиард сўмлик 140 та, ҳамда маҳсулот етказиб беришга доир 257,2 миллиард сўмлик 648 та шартнома тузилди. Бундан ташқари, ярмарка давомида умумий қиймати 10916,67 миллион сўмга тенг бўлган 14 та ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
▫️В городе Фергане прошла региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с хокимиятом Ферганской области. В церемонии открытия мероприятия принял участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов.
По итогам ярмарки посредством Электронного кооперационного портала было заключено 779 договоров на общую сумму 272,4 млрд сумов, из них 140 договоров на 109,2 млрд сумов региональными предприятиями на закуп продукции и 648 договоров на 257,2 млрд сумов региональными предприятиями на поставку продукции. Кроме того, в ходе ярмарки подписано 14 меморандумов о сотрудничестве на общую сумму 10916,67 млн сумов.
▫️Жорий йилнинг 15 июнь куни “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, шунингдек Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхоналари Ассоциацияси томонидан ташкил этилган Биринчи халқаро фармацевтика форуми ўз ишини бошлади.
Форум маҳаллий фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш, фарммаҳсулотларни маҳаллийлаштириш ва экспорт қилиш ҳажмини ошириш, Ўзбекистонда қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун хорижий компанияларни жалб қилишга қаратилган.
▫️15 июня текущего года в отеле «Hyatt Regency Tashkent» начал свою работу Первый международный фармацевтический форум, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по развитию фармацевтической отрасли, а также Ассоциацией представительств иностранных фармацевтических компаний и производителей в Республике Узбекистан.
Форум направлен на поддержку местных производителей фармпродукции, увеличение объемов ее локализации и экспорта, и привлечение зарубежных компаний к реализации совместных инвестиционных проектов в Узбекистане.
June 15, 2022
Аҳолини касб-ҳунарга тайёрлаш бўйича ўтказилган видеоселектор йиғилишида бу соҳада янги тизим ва қўшимча имкониятлар белгиланди.
45 та коллеж ўрнида мономарказлар ташкил этилади. Ҳар бир вилоят, туман ва шаҳарда Касб-ҳунар таълими кенгашлари тузилади. Олий таълим тизимидаги айрим мутахассисликлар техникумларга ўтказилади.
Касбий таълим муассасаларида ишлаётган ўқитувчи ва усталарни рағбатлантириш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
На видеоселекторном совещании по вопросам профессионального обучения населения определено внедрение новой системы и дополнительных возможностей в этой сфере.
На базе 45 колледжей будут организованы моноцентры. В каждой области, районе и городе образуются Советы по профессиональному образованию. Отдельные специальности передаются из вузов в техникумы.
Отдельное внимание уделено вопросу стимулирования учителей и мастеров, трудящихся в профессиональных образовательных учреждениях.