В своем онлайн-выступлении в ходе Министерской конференции заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков отметил важную роль ВТО в борьбе с последствиями коронавируса, решении продовольственного кризиса, развитии сельского хозяйства и укреплении многосторонней торговой системы.
Facebook ◽️ Instagram ◽️ Twitter
▫️2022 йил 13 июнь куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ш.Вафаев Саудия Арабистонининг “Kdot Partners”, “Maharah Human Resources” ва “Classera” компаниялари раҳбарлари билан учрашди.
Суҳбат чоғида инвестицияларни жалб этиш, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, қатор устувор йўналишларда ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича амалий икки томонлама муносабатларни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди. Масалан, таълим, технологиялар ва инновациялар, транспорт ва туризм каби соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлиги қайд этилди.
▫️13 июня 2022 г. состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ш.Вафаева с руководителями саудовских компаний «Kdot Partners», «Maharah Human Resources» и «Classera».
В ходе беседы обсуждены вопросы углубления практического двустороннего сотрудничества по привлечению инвестиций, реализации совместных инвестиционных проектов, а также взаимодействию в ряде приоритетных сфер. К примеру, отмечены значительные возможности для развития сотрудничества по таким направлениям, как образование, технологии и инновации, транспорт и туризм.
June 14, 2022
▫️Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида вазир ўринбосари Б.Абидов ва Въетнам Cоциалистик Республикасининг элчиси Данг Минь Хой ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
▫️В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидова с послом Социалистической Республики Вьетнам Данг Минь Хой.
В ходе переговоров подробно обсуждены вопросы расширения двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
▫️Фарғона шаҳрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Фарғона вилояти ҳокимлиги билан биргаликда ташкил этилган ҳудудий тармоқлараро саноат ярмаркаси бўлиб ўтди. Тадбирнинг очилиш маросимида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов иштирок этди.
Ярмарка якунлари бўйича Электрон кооперация портали орқали 272,4 миллиард сўмлик 779 та шартномалар тузилди, шундан ҳудудий корхоналар томонидан маҳсулот сотиб олиш бўйича 109,2 миллиард сўмлик 140 та, ҳамда маҳсулот етказиб беришга доир 257,2 миллиард сўмлик 648 та шартнома тузилди. Бундан ташқари, ярмарка давомида умумий қиймати 10916,67 миллион сўмга тенг бўлган 14 та ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
▫️В городе Фергане прошла региональная межотраслевая промышленная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с хокимиятом Ферганской области. В церемонии открытия мероприятия принял участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов.
По итогам ярмарки посредством Электронного кооперационного портала было заключено 779 договоров на общую сумму 272,4 млрд сумов, из них 140 договоров на 109,2 млрд сумов региональными предприятиями на закуп продукции и 648 договоров на 257,2 млрд сумов региональными предприятиями на поставку продукции. Кроме того, в ходе ярмарки подписано 14 меморандумов о сотрудничестве на общую сумму 10916,67 млн сумов.
▫️Жорий йилнинг 15 июнь куни “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги, шунингдек Хорижий фармацевтика компаниялари ва ишлаб чиқарувчиларининг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхоналари Ассоциацияси томонидан ташкил этилган Биринчи халқаро фармацевтика форуми ўз ишини бошлади.
Форум маҳаллий фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш, фарммаҳсулотларни маҳаллийлаштириш ва экспорт қилиш ҳажмини ошириш, Ўзбекистонда қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун хорижий компанияларни жалб қилишга қаратилган.
▫️15 июня текущего года в отеле «Hyatt Regency Tashkent» начал свою работу Первый международный фармацевтический форум, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли, Агентством по развитию фармацевтической отрасли, а также Ассоциацией представительств иностранных фармацевтических компаний и производителей в Республике Узбекистан.
Форум направлен на поддержку местных производителей фармпродукции, увеличение объемов ее локализации и экспорта, и привлечение зарубежных компаний к реализации совместных инвестиционных проектов в Узбекистане.