Buxoro shahrida yirik oqova suv tozalash inshooti qurilmoqda
Buxoro shahrida yangi oqova suv tarmoqlarini qurish va mavjudlarini rekonstruksiya qilish maqsadida Jahon banki bilan hamkorlikda yirik loyiha amalga oshirilmoqda.
Loyihaga ko‘ra, shaharda kuniga 100 ming metr kub oqova suvni tozalash quvvatiga ega inshoot qurilmoqda, 97 km tarmoq rekonstruksiya qilinmoqda.
Natijada, viloyatda oqova tozalash samaradorligi hozirgi 61 foizdan 75 foizga, jumladan Buxoro shahrida 56 foizdan 82 foizga, Kogon shahrida esa 22 foizdan 47 foizga yetkaziladi.
Toza ichimlik suvi uchun to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirgan bir guruh namunali iste’molchilarga tashakkurnoma va sovg‘alar topshirildi
#Namangan_viloyati
❗️Ichimlik suvidan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasining Qashqadaryo viloyati hududiy inspeksiyasi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlar davomida Chiroqchi tumani aholisi tomonidan ichimlik suvi tarmoqlariga, jumladan asosiy quvurga 5 ta noqonuniy ulanganlik holatlari aniqlandi.
📝Qonunbuzarlarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining tegishli moddalariga asosan jarimalar rasmiylashtirilib, noqonuniy ulanmalar tarmoqdan uzildi.
————————————
❗️В ходе рейдов, проведенных Кашкадарьинским областным отделением Инспекции по контролю за использованием питьевой воды, были выявлены случаи самовольного подключения к сетям водоснабжения жителями Чиракчинского района, в том числе 5 незаконных врезок в магистральный водопровод.
📝В отношении нарушителей оформлены штрафы на основе соответствующих статей Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, незаконные врезки были отсоединены от сети.
2021-yilda Xorazm viloyatida:
🏗163,5 mlrd so‘mlik
qurilish-montaj ishlari bajarildi;
🛠604,8 km ichimlik suvi va 35 km oqova suv tarmoqlari tortildi;
💧aholining ichimlik suvi bilan ta’minlanganlik darajasi 75,9 foizdan 82,6 foizga yetkazildi.
2022-yilda esa:
💵208,5 mlrd so‘m
mablag‘ hisobidan 454,7 km ichimlik suvi tarmoqlari, 50 km oqova suv quvurlari, 13 ta ichimlik suvi inshootlari hamda 17 ta lokal oqova suv inshootlarida qurilish-rekonstruksiya qilish ishlari amalga oshiriladi.
Batafsil “Xorazm suv ta’minoti” MCHJ Axborot xizmati rahbari Alisher Rahmonov ishtirokida o‘tgan brifingda👆
2022 yilning 1-choragida Andijon viloyatida:
💧30 km
toza ichimlik suv tarmoqlari tortildi;
🏗2 ta suv qudug‘i qurildi;
🛠2 ta suv qudug‘i va 24 ta suv nasosi taʼmirlandi;
💵2022-yilda viloyatda jami 138,5 mlrd so‘m mablag‘ hisobidan 487,6 km ichimlik va 23,3 km oqova suv tarmoqlarini tortish;
🏭73 ta suv inshootini hamda 3 ta oqova suv inshootini qurish rejalashtirilgan.
📈Natijada, 93,6 ming nafar aholi ilk bor ichimlik suvi bilan taʼminlansa, 286 ming nafar isteʼmolchining suv taʼminoti yaxshilanadi.
Batafsil “Andijon suv taʼminoti” MCHJ Axborot xizmati rahbari Marhabo Nasriddinova ishtirokida o‘tgan brifingda👆
💧Qashqadaryo viloyati Qarshi shahridagi Prezident maktabi o‘quvchilari yurtdoshlarimizni ichimlik suvini tejashga chaqirishmoqda!