#uzlidep #deputat #yordam
Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида сиёсий партиялар вакиллари, депутатлар ва ОАВ ходимлари учун ўқув семинарларимиз давом этмоқда.
Ўқувнинг учинчи кунида сиёсий партиялар фаолиятини тартибга солувчи қонунчилик асослари юзасидан амалга оширилган ислоҳотлар бўйича тўхталиб ўтилди.
Унга кўра "Сиёсий партиялар тўғрисида"ги,"Сиёсий партияларни молиялаштириш тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари, "Давлат бошқарувини янгилаш ва модернизация қилиш, сиёсий партияларнинг ролини кучайтириш тўғрисида"ги Конституциявий қонун сиёсий партиялар фаолиятини ривожлантиришга хизмат қилиб келмоқда.
Айниқса, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича 2017-2021 йилларга мўлжалланган ҳаракатлар стратегияси асосида қабул қилинган давлат дастурларида парламентимиз ва сиёсий партиялар фаолиятини тубдан такомиллаштиришга катта эътибор қаратилди.
Ҳаракатлар стратегияси асосида давлат ҳокимияти тизимида Олий Мажлис ролини ошириш, ваколатини кенгайтириш, қонун ижодкорлиги, сиёсий партияларнинг ролини кучайтириш, улар ўртасида соғлом рақобатни шакллантириш борасида қатор ўзгаришлар амалга оширилди. Ушбу янгиликлар 2019 йилда парламент палаталари ва маҳаллий кенгашларда бўлиб ўтган сайловларнинг янгича форматда ташкил этилганлигида кўриш мумкин. Янги парламентимиз очиқ ва ошкоралик руҳда фаолият олиб бориши, халқ билан ишлаш, уларнинг муаммоларини имкон қадар ечишга, халқнинг ишончига киришга астойдил ҳаракат қилмоқда.
Бу ҳам бўлса Президентимизнинг Янги парламентимизга, сиёсий партиялар ва уларнинг жойлардаги депутатлик корпусига билдирилаётган катта ишончларидир.
Ўқувда Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари депутатларининг ҳуқуқий мақоми юзасидан ҳам кенг муҳокамалар олиб борилди.