Ўз навбатида, тегишли мутасадди масъул идоралар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар раҳбарлари ва ходимлари карантин билан боғлиқ талабларга риоя этилишини 24 соат таъминлаб борилишига шахсан жавобгардирлар.
Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш бўйича республика махсус комиссияси
⚡️⚡️UZ: РЕСПУБЛИКА МАХСУС КОМИССИЯСИ АХБОРОТИ
▪️Республика чегара ҳудудларидаги мавжуд чегара ўтказиш пунктлари 23 март куни соат 00:01 дан бошлаб барча шахслар учун (Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан чиқиб кетаётган бошқа мамлакат фуқароларидан ташқари) ёпилади.
▪️23 мартдан бошлаб Тошкент шаҳридаги барча корхона ва муассасаларга (мулкчилик шаклидан катъий назар) асосий иш фаолиятига таъсир этмаган ҳолда ишчи ва ходимларни қонунчиликда белгиланган тартибда меҳнат таътилига чиқариш, қолган ишчиларнинг фаолиятини максимал даражада масофадан туриб (онлайн ёки дистанцион тарзда) ташкил этилади.
▪️Ҳодим ва ишчилар ўз иш жойида шахсий ҳимоя воситалари (ниқоб)да бўлиши талаб этилади, шунингдек карантин чораларини бузганларга нисбатан қонунчиликда белгиланган тартибда интизомий чоралар қўлланилади.
▪️Тошкент шаҳри, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказларида 23 мартдан жамоат жойларида шахсий ҳимоя воситалари (ниқоб)сиз бўлган шахсларга “огоҳлантириш” берилади.
▪️25 март куни соат 6:00 дан бошлаб ушбу ҳолат қайд этилса – базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баробари миқдорида, мазкур ҳолат яна қайтариладиган бўлса – базавий ҳисоблаш миқдорининг уч баробари миқдорида жарима қўлланилади.
Еще один сайт открыл бесплатный доступ к своим ресурсам.
Prep.uz, на базе которого имеется более 2200 видеоуроков, предлагает все видео уроки бесплатно. Ученики школ, колледжей и лицеев могут обучаться онлайн и осваивать нужные темы.
Мобильное приложение Prep.uz для Android позволяет скачивать видеоуроки и смотреть их даже в тех местах, где нет интернета.
📲 Скачать приложение Prep.uz
Яна бир сайт ўз ресурсларига бепул кириш имконини тақдим этди.
2200дан ортиқ видео дарслар мавжуд бўлган Prep.uz барча дарсларни бепул тақдим этади.
Мактаб, коллеж ва лицей ўқувчилари онлайн тарзда бепул таълим олишлари ва керакли мавзуни ўзлаштиришлари мумкин.
Android учун Prep.uz мобил илова видео дарсларни юклаб олиш ва уларни интернет йўқ ерларда ҳам томоша қилиш имконини беради.
📲 Prep.uz иловасини юклаб олиш
UZ: Айни дақиқаларда АОКА ҳузуридаги штабда Халқ таълими вазири ўринбосари Дилшод Кенжаев билан онлайн брифинг бўлиб ўтмоқда.
Брифинг "УзРепорт" телеканали орқали тўғридан-тўғри эфирга узатилмоқда.
Савол: Ҳаммамизга маълумки, карантин сабабли онлайн дарслар ўтказиляпти. Нима учун имконияти чекланган, кўзи ожиз, кар ва соқовлар учун дарслар ташкил қилинмаяпти?
Жавоб: Хабарингиз бор, 2020 йил 16 мартдан умумтаълим мактаб ўқувчилари учун таьтил эълон қилинди. Ўқувчиларимизнинг таътил вақтларини мазмунли ўтказиш ва ўқув дастурда белгиланган билимларни ўз вақтида ўзлаштириш мақсадида Ўзбекистон миллий телерадиокомпанияси билан ҳамкорликда телевизион дарсларни тасвирга олиш ишлари бошланган.
Маълумот учун айтиб ўтиш керак, телевизион дарсларни миллий телерадиокомпания таркибидаги 4 та каналда намойиш этиш режалаштирилган.
Ўзбекистон миллий телерадиокомпаниясининг Ёшлар телеканалида — 1-4-синф, “Оилавий” телеканалида — 5-8-синф, ва “Маданият ва маърифат” телеканалида — 9-11-синф ўқувчилари учун, “Дунё бўйлаб” телеканалида барча амалий фанлардан маҳоратли ўқитувчилар томонидан телевизион дарслар олиб борилади. Телевизион дарсларни тасвирга олишда имконияти чекланган болаларни ўқитиш ҳам инобатга олинган.
Барча дарс машғулотлари кар ва заиф эшитувчи болажонларга ҳам тушунарли бўлиши учун сурдопедагог ҳамда сурдотаржимонлар томонидан синхрон равишда таржима қилинмоқда. Кўзи ожиз болалар эса телевизион дарс машғулотларини овозли эшитиб, тушуниб олишларига имкон яратилади. Бу жараёнга соҳа мутахассислари жалб этилган.
Савол: Карантин туфайли маълум вақтга мактаблар ёпилди. Қайта очилгандан сўнг ўқиш даври узайтириладими, яъни ёзда ўқиш бўладими?
Жавоб: Кўпчиликнинг хабари бор, жорий йилнинг 15 март куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири раислигида ўтказилган Республика Махсус комиссияси қарори билан 16 мартдан бошлаб мактабгача таълим ташкилотлари, мактаб ва олий таълим муассасалари ўқувчилари учун таътил эълон қилинган.
Албатта, таътилнинг давомийлиги тиббий профилактика (карантин) жараёнларининг давом этишига боғлиқ. Шуни таъкидлаб ўтиш керакки, Республика Махсус комиссиясининг топшириғига асосан жорий йилнинг 26 март куни Мактабгача таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Олий ва ўрта таълим вазирлиги Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан биргаликда эпедимиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда таътилни давом эттириш ёки эттирмаслик зарурияти юзасидан Махсус ишчи гуруҳига таклиф киритади.
Юқорида таъкидлаб ўтганимиздек, таътил вақтида белгиланган ўқув дастурлар (билим) телевизион дарслар орқали ўқувчиларимизга етказилади. Ҳозирча ёзги таътил даврида ўқишни давом эттириш режалаштирилмаган.