Bolalar bilan tashkil etilgan mavzuga oid turli harakatli o‘yinlar bayramga mazmun bag‘ishladi va bolalar qalbida yorqin taassurotlar qoldirdi.
Navoiy viloyati Maktabgacha va maktab ta'limi boshqarmasi matbuot xizmati
O‘quvchilarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash ishlari muhokama etildi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligida Davlatimiz rahbarining 2024-yil 15-noyabrdagi “O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida belgilangan vazifalar ijrosiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri o‘rinbosari Farhod Boqiyev, Mudofaa vaziri o‘rinbosari Hamdam Qarshiyev hamda boshqa hamkor tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
O‘zaro muloqot tarzida tashkil etilgan tadbirda 10 mingdan ziyod umumta’lim tashkilotlarida chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘qituvchilarining ish faoliyati samaradorligini oshirish maqsadida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab olindi.
Yig‘ilishda mazkur qarorda belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida bajarish, qayd etilgan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha mas’ul xodimlarga zarur ko‘rsatmalar berildi.
Xususan, “Vatan taqdiriga daxldorlik tuyg‘usi, faol hayotiy pozisiya” tamoyiliga asosan yangilangan CHQBT fanining o‘quv dasturi va darsliklarini yaratish, ta’lim tashkilotlaridagi ushbu fan o‘quv-moddiy bazasini to‘liq xatlovdan o‘tkazish hamda CHQBT rahbarlarining faoliyati samaradorligini baholash ko‘rsatkichlarini (KPI) ishlab chiqish bo‘yicha navbatdagi vazifalar belgilab olindi.
Shuningdek, har bir tuman (shahar)da “Jasorat maktabi” faoliyati yo‘lga qo‘yilishi munosabati bilan ularni jihozlash, moddiy texnik ta’minotini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqish qayd etildi.