9-11-sinf o'quvchilari uchun 7 tildagi namunaviy imtihon materiallari e'lon qilindi
2022-2023-oʻquv yillarda oʻquvchilarni barcha fanlardan davlat yakuniy attestatsiyasidan oʻtkazish uchun imtihon biletlari, metodik tavsiyalar va oʻquv materiallari Respublika ta’lim markazi tomonidan ishlab chiqildi.
Eslatib o'tamiz, joriy yilning may va iyun oylarida maktab o‘quvchilarining yakuniy nazorat imtihonlari bo‘lib o‘tadi. Jumladan 9- va 11-sinflar uchun yakuniy (bitiruv) nazorat imtihonlari joriy yilning 26-mayidan 15-iyuniga qadar tashkil etiladi.
Imtihon materiallarini ishlab chiqishda umumtaʼlim maktablari oʻquvchilari uchun kreativ va mantiqiy fikrlashga yoʻnaltirilgan topshiriqlar kiritilgan.
Imtihonlar belgilangan muddatda shaffof, adolatli va xolis o‘tkazilishi uchun barcha zaruriy choralar ko‘riladi.
7 tilda tayyorlangan namunaviy nazorat materiallarini yuklab oling.
Опубликованы образцы экзаменационных материалов для учащихся 9-11 классов на 7 языках
Республиканским центром образования разработаны экзаменационные билеты, методические рекомендации и учебные материалы на 2022-2023 учебный год.
Напоминаем, в этом году итоговые контрольные экзамены учеников 9 и 11 классов пройдут с 26 мая по 15 июня. В этом году экзаменационные материалы включены задания, ориентированные на творческое и логическое мышление.
Образцы контрольных материалов можно скачать по ссылке.
Yangilanayotgan Konstitutsiyada aks etgan ijtimoiy davlatning muhim jihatlari muhokama etildi
Bugun Buxoro shahrida “Konstitutsion islohot ustuvorliklari: O‘zbekiston – ijtimoiy davlat” mavzusidagi xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Prezident Administraciyasi huzuridagi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar Markazi tomonidan tashkil etilgan tadbirda qator vazirlik va idoralar, BMT bolalar jamg‘armasi (UNICEF)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda qatnashgan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari Usmon Sharifxodjayev o‘z nutqida oxirgi besh yil davomida yurtimizda 232 ta yangi maktab binolari qurilganligi, 4 534 ta maktab qayta rekonstruksiya qilinganligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Aytilganidek, o‘tgan vaqt ichida bolalarni maktabgacha ta’lim bilan qamrab olish darajasi 27,7 foizdan 72 foizga, MTTlar soni 5 mingdan 29 mingga yetkazildi.