❗️Seminar asosini konstruktiv muloqot tashkil etdi. Bunda eng asosiysi hozirgi holatni buzmagan holda kelgusida qilinishi lozim bo‘lgan ishlar ko‘lami belgilab olindi.
Rossiya rekord darajada hosil terib oldi
🇷🇺 2023-yilda Rossiya g‘alla yetishtirish bo‘yicha rekord darajaga yetib, 143 million tonna hosil oldi. Yangi hududlarni hisobiga esa jami 147 million tonnani tashkil etdi.
💸 Rossiya qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sof eksport qiluvchi maqomini tasdiqladi va eksportdan 45 milliard dollardan ortiq daromad oldi.
🐄 Chorvachilik sohasida sut ishlab chiqarishni 0,5 million tonnaga, go‘shtni 300 ming tonnaga oshirdi.
🐟Baliqchilik sanoatida 600 ming tonnadan ortiq losos ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda yetakchiga aylandi.
🍁 2024-yilda hosil uchun kuzgi ekinlar maydoni 20 million gektarni tashkil etib, bu o‘tgan yilga nisbatan 1 million gektarga ko‘pdir.
Samarqand: joriy yil hosili uchun 10 ming 105 tonna urug‘lik
🟢Maʼlumki, urug‘lik chigitni tozalash, saralash, tuksizlantirish va dorilash ishlarini davlat standarti talablari asosida o‘z muddatlarida bajarilishi paxtadan mo‘l hosil olishning asosiy omillaridan biri hisoblanadi.
🖇Jumladan, 2023-yil hosilidan paxta to‘qimachilik klasterlari tomonidan viloyat bo‘ylab 54 ta g‘aramlarda jami 10 ming 105 tonna urug‘lik paxta xom-ashyosi nav va avlodlar bo‘yicha jamg‘arilgan.
Bugungi kunda, 3 ming 225 tonna yoki 64,6 foiz urug‘lik chigit tozalanib, saralangan, shundan 163 tonnasi yoki 24,3 foizi tuksizlantirilgan, shuningdek 520 tonna yoki 13,5 foizi dorilangan bo‘lib, ishlar davom ettirilmoqda.
“Gender budjetlashtirish” tizimi joriy etiladi
🇺🇳Bugun Qishloq xo‘jaligi vazirligida Xalqaro hamkorlik va reytinglar boshqarmasi boshlig‘i Firuza Xodjayeva “BMT-Ayollar” mintaqaviy idorasining O‘zbekistondagi vakillari bilan uchrashdi.
📌 Uchrashuvda Qishloq xo‘jaligida gender tengligi va ayollarning imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan strategiyalar va ilg‘or amaliyotlarni joriy etish, xususan, gender tengligini targ‘ib qilish, qishloq xo‘jaligida ayollarning o‘rnini oshirish, ularni iqtisodiy tomonlama rag‘batlantirish masalalari muhokama markazida bo‘ldi.
O‘z navbatida “BMT-Ayollar” mintaqaviy idorasi vakillari Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda “Gender byudjetlashtirish” tizimini O‘zbekistonda joriy qilish masalasini o‘rtaga tashladi. Asosiy maqsad — genderga yo‘naltirilgan byudjetlashtirish sohasidagi hamkorlik istiqbollarini belgilab olish ekani qayd etildi.
🤝 Uchrashuv so‘ngida tomonlar ishchi guruh faoliyatini maqbullashtirish hamda “Gender byudjetlashtirish” tizimini tez fursatda yakuniy jarayonlarini ko‘rib chiqish borasida kelishib oldi.