O‘zbekiston Respublikasi madaniyat va turizm vazirligi hamda Oliy ta'lim, fan va innovatsiya vazirligi bilan hamkorlikda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot-texnologiyalari universitetida “San’atkorlar xizmatidan foydalanishni boshqarish tizimini ishlab chiqish" nomli loyiha ishlari olib borilmoqda.
Mazkur loyihani amalga oshirish natijasida artist, xonanda,videomeyker, suhandon, dekoratsiyachi, bastakor, raqqos, qiziqchilar bandligi ta’minlash va mehnat faoliyatining samaradorligini oshirish mumkin. San’atkorlar xizmatining tarkibi, xizmatlarning narxi, band etilmagan kalendar rejasi va ular bilan bogʻlanish tizimi mavjud bo'lgan artistbor.uz nomli "Milliy platforma" tuzish bo'yicha ham ishlar olib borilmoqda.
📺Shu haqida Madaniyat va Ma'rifat teleradiokanali, Bugun informatsion dasturi orqali mahsus reportaj tayyorlanib, efirga uzatildi.
Совместно с Министерством культуры и туризма Республики Узбекистан и Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми ведется работа над проектом “Разработка системы управления услугами артистов".
Реализация данного проекта позволит обеспечить занятость и повысить эффективность трудовой деятельности артистов, певцов, видеомейкеров, ораторов, декораторов, композиторов, танцоров и других заинтересованных лиц. Состав услуг артистов, стоимость их услуг, просмотр небронированных дней и их контакты можно будет получить на сайте artistbor.uz которая будет являться "Национальной платформой".
📺Об этом в информационной программе "Bugun" телерадиоканала "Madaniyat va Ma'rifat" был подготовлен и транслирован специальный репортаж.