ГЕНДЕР ТЕНГЛИК НИМА?
Урф-одатлар шунчаки урф-одат бўлгани учун эмас, инсон шаъни ва қадр-қимматини улуғлагани, турмушини қулай қилгани, муносабатларни уйғунлаштиргани билан қадрли. Ижобий урф-одат ва анъаналарни инсонни камситувчи ва таҳқирловчи иллатлардан фарқлашда ўртада фақат бир мезон туради: инсон шахси ва унинг ҳуқуқлари. Биз кўзи очиқ миллат сифатида бу фарқни ажратиб олишимиз лозим.
Денов тадбиркорлик ва педагогика институтида туман ИИБ ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлими томонидан “Биз зўравонликка қаршимиз” мавзусида ўтказилган ҳуқуқий маданиятни юксалтиришга қаратилган тарғибот тадбирида ана шулар хусусида сўз борди. Шунингдек, гендер тенглик ва унинг қонуний асослари хусусида тушунчалар берилди. Қолаверса, жамиятда фаол ҳаракат қилаётган хотин-қизларнинг турмуш тарзи, эришган ютуқлари мисол қилиб кўрсатилди.
Худди шундай тадбир Термиз педагогика институтида ҳам ўтказилди.
Феруза РАҲМОНҚУЛОВА,
“Postda” мухбири.
Сурхондарё вилояти.
ЮКХОНАДАН «БРИТАНИК»ЛАР ТОПИЛДИ
“Дарбанд” ЙПХ масканида Тошкент – Қумқўрғон йўналишида ҳаракатланиб келаётган «Лада Vesta» русумли автомашина тўхтатиб текширилди. Текширув пайтида автомашина юкхонасида Қирғизистонда ишлаб чиқарилган 3 блок “Британик” ёзувли пиротехника воситалари борлиги аниқланди.
Вилоят ИИБ ахборот хизматининг хабарига кўра, жами 1500 дона пиротехника воситаси олиниб, тегишли тартибда ҳужжатлаштирилди.