#kadastr #seminar #trening #matbuot_kotiblar
Кадастр агентлигида Матбуот котибларнинг малакасини оширишга қаратилган семинар-тренинг биринчи иш кунини якунлади.
14 та ҳудуддан келган матбуот котибларга Медиа тренерлар Беруний Алимов, Гулнора Нишонова ва Гулмира Шукуровалар томонидан:
🔹 Матбуот котиби, ташкилот раҳбарининг индивидуал имижи ва корпоратив имиж компонентлари.
🔹 Шахсий имижни яратиш.
🔹 Мақсадли аудиторияни аниқлаш ва у билан ишлаш усуллари.
🔹 Замонавий медиа муҳитида кризис коммуникациялар ва уларни бошқариш.
🔹 Замонавий антикризис технологиялар. Спиндокторинг – янгиликлар менежменти
мавзулари бўйича тушунчалар берилди.
Семинар-тренинг 16 июнга қадар давом этиши режалаштирилган.
#kadastr #xizmat #matbuot_anjuman
Айни дамда Кадастр агентлиги масъуллари иштирокида Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги залида “КАДАСТР АГЕНТЛИГИ ТОМОНИДАН ЖИСМОНИЙ ВА ЮРИДИК ШАХСЛАРГА КЎРСАТИЛАЁТГАН ДАВЛАТ ХИЗМАТЛАРИ” мавзусида матбуот анжуман бўлиб ўтмоқда.
Матбуот анжуманни қуйидаги ҳавола орқали томоша қилишингиз мумкин.
Кадастр агентлиги томонидан жисмоний ва юридик шахсларга кўрсатилаётган давлат хизматлари сифати юзасидан матбуот анжумани
Нодир Латипов, Кадастр агентлиги бошқарма бошлиғи:
Президентнинг 2020 йил 7 сентябрдаги 6061-сонли фармони, 4819-сонли қарорларига асосан кадастр агентлиги янги форматда иш олиб бориши бошлади. Булар e ва кўчмас мулкларни тўлиқ ҳисобга олиш ва бюджетга қўшимча манбаларни аниқлаш, ягона интеграциялашган ахборот тизимларини жорий этиш ва маълумотлар марказини яратиш, қишлоқ хўжалик ерларидан фойдаланувчиларни миллий е-ахборот тизимига киритиш орқали электрон хариталарини яратиш ва уларни давлат рўйхатидан ўтказиш, кўчмас мулкнинг ҳуқукий ҳолатини аниқлаш учун объектларнинг қизил, сариқ, яшилга ажратиш, ер ва кадастр тизими назоратини тизимли йўлга қўйишдир.
© UzReport
Равшан Нишанов, Давлат кадастрлар палатаси раиси ўринбосари:
-Фуқароларнинг номида шахсий уй-жой бор йўқлиги тўғрисидаги маълумотларни тақдим этиш 3 иш куни давомида автоматлаштирилган ахборот тизимлари орқали амалга оширилиб, давлат божи 7350 сўм қилиб белгиланган.
-Ўзганинг ер участкасидан чекланган тарзда фойдаланиш ҳуқуқи давлат рўйхатидан ўтказиш 1 иш кунида давомида амалга оширилиб, давлат божи 2 млн 765 минг сўм қилиб белгиланган.
-Кўчмас мулкка бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказиш 2 иш кунида амалга оширилади.
-Ипотека ҳамда бино-иншоотларга бўлган ашёвий ҳуқуқлар тўғрисидаги ҳужжатларни давлат рўйхатидан ўтказиш 1 иш кунида амалга оширилиб, давлат божи 275 минг 625 сўм қилиб белгиланган.
Сардор Омонов, Кадастр агентлиги бошқарма бошлиғи:
Кадастр агентлигида ахборот коммуникацион технологияларни жорий қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот
Неъматжон Атамуратов, Кадастр агентлиги директори матбуот котиби, ахборот сиёсати масалалари бўйича маслаҳатчиси:
Ўтган давр мобайнида кадастр соҳаси аста секин ўз ислоҳотларини амалга оширмоқда. Биринчи навбатда давлат хизматлари кадастр идорасига келмасдан туриб амалга оширилишига эришилди. Иккинчи навбатда кадастр хизматлари тўлиқ электрон шаклга ўтказилиб, муддатлари қисқартирилди ва нархлари ҳам пасайтирилди.
Савол. Тошкент вилояти Зангиота тумани Хонобод МФЙ яшовчи фуқаро Фарход Тўйчиев 17 май куни эгалик ҳуқуқини таъминлаш учун кадастр хизматига ариза топширган. Лекин ҳалигача бу бўйича жавоб чиққани йўқ. Аслида эгалик ҳуқуқи 10 иш куни давомида берилиши керак. Шунга изоҳ бериб ўтсангиз?
Савол. Кўчмас мулк ташкилот ва идоралар билан узвий боғланганми яъни интеграциялашганми?
Савол. Кўчмас мулкни давлат ташкилоти бошқа бир давлат ташкилотига оператив ҳуқуқ асосида сотилиши ҳақида маълумот берсангиз?
Савол. Кимдир янги сотиб олинган турар-жойни ҳужжатини расмийлаштирмоқчи бўлса ариза билан мурожаат қилиниб, кадастр мутахассислари келиб уни ўлчайди. Шунга қараб солиқ тўловлари белгиланади. Айрим ҳолатларда таниш бинишчилик, коррупцион ҳолатлар орқали уйни ҳажмини кичрайтириб кўрсатиш ҳолатлари учрайди. Кадастр агентлиги мана шундай ҳолатларни олдини олиш бўйича қандай курашяпти?
Савол. Кадастр хизматлари нархлари қандай воситалар асосида пасайтирилди. Нимани эвазига арзонлашди?
Савол. Йўқолган кадастр ҳужжатларини қайта тиклаш учун янги тартиб бўйича қандай амалга оширилади?