🔹Kodirov Abduvoxid Ulug‘nor tumani davlat soliq inspeksiyasi boshlig‘i vazifasini bajaruvchi etib tayinlandi.
Isteʼmolchilarga fevral oyi uchun 18,4 mlrd so‘m keshbek to‘lab berildi
Avval xabar berganimizdek, fevral oyida iste'molchilar tomonidan 27,9 mlrd so‘m keshbek yig‘ilib, shundan 24-mart holatiga 12,1 mlrd so‘m to‘langan edi.
📊Tadbirkorlik subyektlari tomonidan soliq hisobotlari topshirilishi, kamchiliklar tuzatilishi hamda ularning qarzdorligi kamayishi bo‘yicha o‘zgarishlar inobatga olinib, qolgan keshbek summalari ham to‘lab borilmoqda.
Tadbirkorlik subyektlarining soliq hisobotlaridagi kamchiliklar tuzatilganligi bois iste'molchilarga yana 6,3 mlrd so‘m keshbek to‘landi.
Natijada 26-mart holatiga fevral oyi uchun keshbek to‘lab berilgan fuqarolar soni 183 052 nafarga, ularga to'langan summa 18,4 mlrd so‘mga yetdi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil 1-yanvardan boshlab jismoniy shaxslar bank kartalariga xarid summasidan 1% keshbek qaytarilmoqda.
Buning uchun iste'molchilar xarid chekining QR-kodini “Soliq” mobil ilovasida skanerlash orqali ro‘yxatdan o‘tkazishlari lozim. Avtomobil, temir yo‘l va avia chipta xaridi, kommunal va aloqa xizmati uchun olingan xarid cheklari bundan mustasno.