📢TERMIZ SHAHRIDAGI PREZIDENT MAKTABIGA KIRISH IMTIHONINING IKKINCHI BOSQICHI BOSHLANDI
Xabar berganimizdek, Prezident maktablarining 2-bosqich imtihonlarini Angliyaning Cambridge Assessment International Education tashkiloti vakillari tomonidan nazorat qilinmoqda.
✔️ Shuningdek, Prezident maktablariga kirish imtihonlari natijalarini tekshirish va talabgorlarning javoblari natijalarini baholash ushbu tashkilot tomonidan amalga oshiriladi.
Imtihonda ishtirok etayotgan barcha talabgorlarga omad tilaymiz!
📢TERMIZ SHAHRIDAGI PREZIDENT MAKTABIGA KIRISH IMTIHONINING IKKINCHI BOSQICHI BO‘LIB O‘TDI.
📣5-AVGUST KUNI “YANGI O‘ZBEKISTON” UNIVERSITETIGA KIRISH IMTIHONIDA QATNASHUVCHI ABITURIYENTLAR DIQQATIGA!
“Yangi O‘zbekiston” universitetiga 2023/2024-o‘quv yili uchun 5-avgust kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan saralash imtihonlari soat 12:00 da bo‘lib o‘tadi.
✔️ Eslatib o‘tamiz, barcha abituriyentlar imtihondan bir soat oldin shaxsni tasdiqlovchi hujjat hamda ruxsatnoma bilan imtihon o‘tkaziladigan manzilga borishlari kerak.
Imtihonlarda barcha abituriyentlarga omad tilab qolamiz!
#eslatma
🔔 Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi tizimidagi maktablarning yakuniy imtihon javoblari tez kunlarda eʼlon qilinadi.
❗️Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 27-maydagi 214-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizomga asosan:
Prezident maktablariga kirish imtihonlarining ikkinchi bosqich natijalari imtihon topshirilgan kundan keyin 30 kun ichida;
Ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlarining imtihon natijalari imtihon topshirilgan kundan keyin 20 kun ichida;
Ijod maktablarining imtihon natijalari imtihon topshirilgan kundan keyin 20 kun ichida eʼlon qilinadi.
🗣Imtihon natijalari Agentligimiz rasmiy sahifalarida eʼlon qilinadi.
#erishilgan_yutuqlar
📈IXTISOSLASHTIRILGAN TA’LIM MUASSASALARI AGENTLIGI TIZIMIDAGI PREZIDENT MAKTABLARI O‘QUVCHILARINING 2022-2023-O‘QUV YILIDAGI ERISHGAN YUTUQLARI
⚡️O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Prezident maktablarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2019-yil 20-fevraldagi PQ-4199-son qaroriga asosan 14 ta Prezident maktabi tashkil etildi.
📆 Joriy yilda Prezident maktablarining 326 nafar 11-sinf bitiruvchilarning 100 foizi xalqaro til bilish (IELTS), 50 foizi (168 nafari) xalqaro matematika va ingliz tilini bilish darajasini baholovchi (SAT) sertifikatga ega bo‘lishdi.
🏛 Prezident maktablari bitiruvchilarning 281 nafari muddatidan oldin nufuzli xalqaro universitetlarga qabul qilindi. Shundan 51 nafari to‘liq grant asosida o‘qish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
💯Namangan shahridagi Prezident maktabi bitiruvchisi Go‘zalxon Haydarova “Garvard” hamda “Princeton” oliygohlarida 100 foiz grant asosida o‘qish imkoniyatini qo‘lga kiritdi.
❗️Toshkent shahridagi Prezident maktabi bitiruvchisi Jafar Arifjanov dunyo reytingida TOP 10 talikka kiruvchi “California Institute of Technology” oliygohining grantini yutgan birinchi o‘zbekistonlik talabaga aylandi.
🪪 Jizzax shahridagi Prezident maktabi bitiruvchisi Nozimbek Turg‘unboyev 120 dan ortiq xorijiy oliygohlarning 6 million AQSh dollarli miqdoridagi grantlarini qo‘lga kiritdi.
💫 Nukus shahridagi Prezident maktabining bitiruvchilari Asadbek Reymbergenov va Begdulla Tursinbayev Vengriyaning “Debretcen” universitetida to‘liq grant asosida tahsil oladigan bo‘lishdi.
🏅Toshkent shahridagi Prezident maktabi o'quvchisi Sohibjon Dilmurodov 57-Xalqaro Mendeleyev olimpiadasida kumush hamda Shvetsariyada o‘tkazilgan kimyo bo‘yicha jahon olimpiadasida bronza medali sohibi bo'ldi.
📊 Jizzax, Navoiy, Farg‘ona, Xiva, Termiz va Nukus shaharlaridagi Prezident maktablaridan jami 12 nafar bitiruvchilar “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiyasi g‘olibi bo‘ldi.
#Kutubxonamizdagi_kitoblar
📚SERGEY SUXINOV "Sehrgarning qizi"
Izoh
: Moviy o‘lkaning Darmon qishlog‘idagi qo‘ziqorin yig‘uvchi Dilo Novi va uning xotini Gona qiz farzandli bo‘ldilar. Unga Korina deb ism qo‘ydilar. Ular uzoq kutgan farzandlarini usta qo‘ziqorin teruvchi qilib tarbiyalash orzusi bilan yashardilar. Ammo qizaloq ota-onasidek mehnatsevar emas, aksincha, ishyoqmas, dangasa bo‘lib ulg‘aydi. Aynan shu feʼli sabab o‘rmonda adashib, yovuz jodugar Gingema va uning temirtish yugurdagi qashqir Narkning tuzog‘iga tushib qoldi.
❗️Qiziq, Korina qaysi yo‘lni tanlar ekan: qishlog‘iga qaytib, ota-onasidek, yaxshilar qatorida yashashnimi yoki yovuzlikka xizmat qilishni?
Ijtimoiy tarmoqdagi sahifalarimiz
📚O‘TKIR HOSHIMOV "Osmondan tushgan pul" (hajviy hikoya)
Izoh: Ushbu kitobdan O‘tkir Hoshimovning „Jinni bo‘lish oson ekan“, „So‘qqabosh bevagina“, „Ajdaring tavbasi", „Omadli jentelmenlar“ kabi hajviy hikoyalari o‘rin olgan. Keling, ushbu kitob bahonasida do'stlarga samimiy tabassum ulashaylik.
„...Odam qandoq jinni bo‘lganini bilmas, ekan. Kasalxonaga qachon keldim, kim obkeldi, esimda yo‘q. Keyin, sal o'zimga kelganimda aytib berishdi. Avval gipslangan qo‘limni tishlab irillabman. Keyin bolg‘a bilan mashinamni qaytadan savalabman...“ (hikoyadan)