Ўзбекистон мусулмонлари идораси Матбуот хизмати
НАМОЗДА САФЛАРНИ ТЎҒРИЛАШ
975-CАВОЛ: Бомдод намозида Аллоху Акбар деб намозга қўлларни боғлаганимиздан кейин ёнимдаги намозхон ён тарафга 3 та одам сиғадиган жойга сурилди мен сурилмадим мендан кейин ҳам 10 тача одам бор эди нима қилишим керак эди?
💬 ЖАВОБ: Бисмиллаҳир Роҳманир Роҳим.
Кўплаб ҳадиси шарифларда намозда сафларни тўғрилаш, очиқ жой қолдирмасдан сафни жипс қилиб туриш ҳақида таъкидлар келган. Жумладан:
عن أنس بن مالك رضي الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم : سَوُّوا صُفُوفَكُم، فإِنَّ تَسوِيَة الصُّفُوف من تَمَام الصَّلاَة
Анас ибн Молик розияллоҳу анҳудан ривоят қилинган ҳадисда у зот шундай деганлар: Пайғамбаримиз саллаллоҳу алайҳи васаллам: “Сафларингизни текис қилинглар, чунки сафни текис қилиш намозни мукаммал қилади”, деганлар. Имом Бухорий ривояти.
Шу ва шу маънодаги ҳадисларга биноан намозхон агар такбири таҳрима айтиб намозга киришгач, аввалги сафда ёки сафнинг ўнг ёки чап тарафларида бўш жой бўлса, имкон қадар оз ҳаракат билан уни тўлдириши керак. Акс ҳолда, унинг намози макруҳлик билан адо бўлади. Тўғри, намозда узлуксиз бир неча қадам юриш билан намоз бузилади. Шунинг учун намозхон бу ҳолатда бир ёки икки қадам ташлаб сўнг бир рукн (уч тасбеҳ) миқдорича тўхтайди ва шу ҳолатда қибладан бурилмаган ҳолда яна юриб бўш жойни тўлдириши, сафни улаши мумкин. Бу ҳақда “Раддул Муҳтор” китобида қуйидагича келтирилади:
إن قدر صف ثم وقف قدر ركن ثم مشى ووقف كذلك وهكذا لا تفسد ، وإن كثر ما لم يختلف المكان
“Имкон бўлса бир қадам ташлаб сўнг бир рукн (уч тасбеҳ) миқдорича тўхтайди. Сўнг яна шундай давом этади. Шу ҳолатда гарчи кўп қадам ташласада модомики макон ўзгармаса, намоз бузилмайди”.
Демак, намозга киришгандан сўнг ён тарафга тўхтовсиз уч қадам ёки ундан кўп юрган кишининг намози бузилади. Агар сафнинг ўртасида бўш жой қолса, уни орқа сафдагилар тўлдириш керак. Агар охирги сафнинг ўртасида бўш жойлар бўлса, намозхон ён томонга уч қадам ё ундан кўп қадам ташламаслиги керак, балки кечикканлар бўш жойни тўлдиришини кутиши лозим. Аслида охирги қаторда бўш жойлар қолиб кетмаслиги учун сафни имомнинг тўғрисидан бошлаб, бир киши ўнгдан, бир киши чапдан қўшилавериши керак. Валлоҳу аълам.
Ўзбекистон мусулмонлари идораси
Фатво маркази.