Таким образом, сейчас Армения оказывается в сложной ситуации, где её стремление к многовекторности рискует превратить страну в поле для конкуренции великих держав, а не в самостоятельного игрока. Как заявил президент Ирана, Тегеран не ищет конфликтов, но и не намерен подчиняться диктату, что в полной мере отражает общую настроенность региональных сил против внешнего влияния в этом проекте.
Присоединяйтесь к WarGonzo в MAX
Փաշինյանի՝ ռուսական կողմին ուղղված կոչը գծերի վերանորոգման վերաբերյալ պայմանավորված է այս ենթակառուցվածքի իրավական կարգավիճակով։
2008 թվականից ի վեր Հայաստանի երկաթուղային համակարգը գտնվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության կոնցեսիոն կառավարման ներքո, որը «Ռուսական երկաթուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերության դուստր ձեռնարկություն է։ 30-ամյա պայմանագրի համաձայն՝ ռուսական օպերատորը պատասխանատու է հանրապետության ներսում շարժակազմի և գծերի արդիականացման և շահագործման համար։
Այս ընկերությունը ավանդաբար աշխատում է նման հատվածներում, քանի որ այնտեղի երկաթուղիները բոլորը գտնվում են լայն ռուսական երկաթուղային գծի վրա։ Տրամաբանական է, որ ռուսական ընկերությունը հիմնական կապալառուն է՝ անհրաժեշտ փորձագիտությամբ և տեխնիկական, ֆինանսական և կադրային ռեսուրսներով Հայաստանում լքված ճանապարհները վերանորոգելու համար։
Վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունը հնչում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության վերջերս ձեռնարկած նախաձեռնության ֆոնին, որը արտահայտում էր Մոսկվայի ցանկությունը՝ միանալու տարածաշրջանային լոգիստիկ նախագծերին (ներառյալ TRIP հարթակին)։
OGO-ն նշել է Ռուսաստանի դերը 2020-2023 թվականների եռակողմ հայտարարություններում և առաջարկել է իր փորձագիտական աջակցությունը։
Դմիտրի Սոլոննիկովը ենթադրել է, որ «Ռուսական երկաթուղիները» վերջնական արդյունքում ոչ միայն կվերանորոգեն Ադրբեջանի Ղազախի շրջան, Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն և Թուրքիա տանող երկաթուղային գծերը, այլև կկառուցեն Զանգեզուրի միջանցքի հայկական հատվածը։
«Մենք սկզբից հայտարարել ենք, որ Զանգեզուրի միջանցքի այս հատվածը ամերիկյան ուժերի կողմից «Թրամփի երթուղու» ձևաչափով կառուցելու գաղափարը դժվար է իրականացնել»,
- նշել է Դմիտրի Սոլոննիկովը։
Ռուսաստանը նաև հետաքրքրված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային կապերի վերականգնմամբ։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով՝ գյուղատնտեսության նախարարությունը և «Ռուսական երկաթուղիները» ուսումնասիրում են գյուղատնտեսական արտադրանքը Ադրբեջանի միջոցով Հայաստան մատակարարելու հնարավորությունը։ Հոկտեմբերին Ադրբեջանը հաստատել է ադրբեջանական երկաթուղիներով ռուսական արտադրանքի իր տարածքով Հայաստան տարանցման համար օգտագործելու հնարավորությունը։
Որպես ցամաքով շրջապատված երկիր և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից տրանսպորտային շրջափակման ենթարկված՝ Հայաստանը շտապ կարիք ունի վերաբացման իր հաղորդակցությունները։ Այս նախագիծը այն փակուղուց կվերածի տարանցիկ ուղու։ Ճանապարհը կապահովի ուղղակի տարանցիկ եկամուտ և կստեղծի հազարավոր աշխատատեղեր լոգիստիկայի, ծառայությունների և մաքսային ոլորտներում։
Ավելին, ճանապարհը Հայաստանին կտա ուղիղ մուտք դեպի Թուրքիայի (տարածաշրջանի երկրորդ խոշորագույն տնտեսությունը) շուկաներ և Թուրքիայի միջոցով՝ դեպի Եվրոպա։ Այն նաև կվերականգնի հաղորդակցությունը Ադրբեջանի հետ (Նախիջևանի ուղղությամբ)։ Սա կնվազեցներ ներմուծման և արտահանման արժեքը և կգրավեր օտարերկրյա ներդրումները երկիր, ինչը կծառայեր որպես կապող օղակ։
Կան նաև քաղաքական առավելություններ. նման ճանապարհը Հայաստանին կտա վերահսկողություն Արևմուտք-Արևելք միջազգային տրանսպորտային միջանցքի կարևոր հատվածի նկատմամբ, ինչը կտրուկ կբարձրացներ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական կշիռը։
Իհարկե, նման խոշոր նախագիծը նաև զգալի ռիսկեր է պարունակում. Ադրբեջանը պնդում է «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման վրա՝ տրանսպորտային երթուղի, որը գործում է Ադրբեջանի իրավասության ներքո։ Սա անընդունելի է Հայաստանի համար, քանի որ այն ընկալվում է որպես սպառնալիք իր տարածքի (Սյունիքի մարզ) նկատմամբ իր ինքնիշխանությանը։ Կան նաև մտահոգություններ, որ երկաթուղին կարող է օգտագործվել ռազմական նպատակներով կամ դառնալ ճնշման գործիք։
- նախագիծը պետք է իրականացվի ամբողջությամբ Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավասության ներքո, ինչպես աշխարհի ցանկացած այլ միջազգային երկաթուղի։
- երկաթուղու շահագործման հուսալի անվտանգության համակարգը պետք է ապահովվի՝ հույսը դնելով երկարաժամկետ դաշնակցի՝ Ռուսաստանի վրա։