Карантин қоидаларига амал қилинг, уйда қолинг!
Қашқадарё вилояти ИИБ ходимлари оғуфурушларни ўз вақтида қўлга олишди
⚡️ Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг матбуот котиби Шохрух Гиясов иштирокида брифинг
1-Савол. Мен юкларни автотранспортда етказиб бериш билан шуғулланидиган ташкилот раҳбариман, корхонамни барча штатидаги махсус ходимларим (бухгалтер, механик) карантин сабабли ишхонага ташкилотимизга тегишли (седан) автотранcпортида кела олмаябмиз. Мен ёки механигим ишга чиқа олмасак ҳайдовчиларимизга керакли ҳужжатларини (путевой лист, транспортный наклодной ва х.к.) тайёрлаб бермасак юкни олиб бориши учун катта юк машиналаримизда ҳужжатлар тўлиқ бўлмайди.
2-Савол. Мен нонга ва бошқа маҳсулотлар учун ҳар куни кўчага чиқаман. ИИВ ходимлари мендан ҳар доим шахсимни тасдиқловчи ҳужжатни сўрайди. Мен ҳар доим паспортимни олиб юришим шартми?
3-Савол. Ҳар куни махсус техникалардаги овоз кучайтиргичларда карантин қоидаларига риоя этилиши айтилмоқда. Бироқ шунда ҳам карантин қоидаларини бузаётганлар ҳақида кўп эшитяпмиз. Бу ҳолат бўйича изоҳ берсангиз.
4-Савол. Республикамиз туманларида автотранспорт воситалари ҳаракатида чеклов ўрнатилмаган бўлсада, туман раҳбарлари томонидан карантин муносабати билан асосий йўлларда постлар ташкил этилган бўлиб, туман ҳудудига кираётган ҳамда туман ҳудудидан чиқаётган автотранспорт воситаларидан қаердан келаётганликлари ва қаерга бораётганликалири сўраб текшириб кейин ўтказишади. Бу халқимиз хавфсилиги учун яхши. Туман ҳудудидаги қишлоқлар орасидан ўтадиган ички йўллар эса қишлоқ аҳолиси томонидан ноқуниний (ҳар хил йўллар билан тош, шаҳал, қум, темир ва бошқалар билан) ёпиб қўйилиши ҳам учрамоқда. Бу ўша ички йўл билан тез ёрдам мухтож бўлиб қолган одамларга қийинчилик туғдирмоқда. На тез ёрдам келолади йўл ёпиқ деб на автомашинада беморни шифохонага олиб бориб бўлади. Ўз бошимчалик билан йўлларнинг одамлар томонидан ёпилиши қанчалик тўғри? Ким буни назорат қилади?
Website | Telegram | Facebook | ВКонтакте |
5-Савол. На въезде в маххаллю стоят люди в погонах. Блокируют любые службы доставки. Люди толпой идут до арки там забирают. Откуда можна узнать, почему люди на погонах не разрешают доставчикам доставит товар до дома?
6-Савол. Я работаю АГМК в городе Алмалыке, а сам проживаю в г. Пскенте. Мне приходится ездить на своем авто на работу, так как в данный момент не ездят ни автобусы, ни маршрутки, ни такси. Можно ли ездить и как быть?
7-Савол. Мен ўқишга чет элга топшираётган эдим. Менга ҳорижга чиқиш учун паспорт керак эди, лекин ҳозирги вақтда паспорт столлар ишламаяпти. Менга жудаям зарур. Ҳозирги вазиятдан келиб чиққан ҳолда, бирор бир йўли борми?