«Ҳамма оёққа туриш керак, Қашқадарёда! Ҳамма томорқа маданиятига амал қилиши керак. Мана, Косондаги эсабойликларга минг раҳмат!», дейди вилоят ҳокими Муротжон Азимов.
Грантларни қайта тақсимлаш тартиби ҳақида айрим тушунтиришлар...
Мазкур тартиб бўйича кўплаб саволлар юзага келаётгани сабабли, Олий таълим вазирлиги баёнот берди. Унга кўра, янги тартибни қўллаш 2024/2025-ўқув йилида талаба бўлганлардан бошланади, яъни ҳозирги 1-курсларга тааллуқли. Улар учун ёз ойида грант ўринлари қайта тақсимланади.
Иккинчи ва ундан юқори курсда ўқиётган талабаларда ҳеч нарса ўзгармайди. Ушбу тартиб магистрларга ҳам тааллуқли. Яъни 1-курсда ўқиётган магистрларнинг грантлари ёзда қайта тақсимланади.
Бошқача айтганда, бир марта грантдан маҳрум бўлган талаба келаси йили яхши ўқиса, яна грант олиши, контрактда ўқийдиганлар эса, грантда ўқиши мумкин.
«Қадриятларинг боқий бўлсин, Наврўз!» — Навоийда Наврўз сайли
Бу йилги байрам юртимизда бўлгани каби Навоий вилоятида ҳам «Қадриятларинг боқий бўлсин, Наврўз!» деган бош ғоя асосида умумхалқ сайиллари шаклида тантана қилинмоқда.
Наврўз кўҳна Шарқнинг номи битта қадрият ва анъаналари мингта байрами. У Янги Ўзбекистон шароитида чинакам умумхалқ байрамига айланиб, айни кунларда вилоятимизнинг барча шаҳар ва туманларида, қишлоқларида, маҳалла ва овулларида умумхалқ сайиллари шаклида улкан завқ-шавқ ва кўтаринки кайфиятда нишонланмоқда.
Ушбу сайлларда анъанавий спорт ўйинлари кураш, улоқ-кўпкари, халқ ўйинлари арғимчоқ учиш, ҳалқий ўйинлар ўтказилди. Бу эса байрамнинг чинакам халқона руҳда ўтишига сабаб бўлди. Оммавий халқ сайилларида баҳорий таомлар: сумалак, ҳалим, кўксомса, кўкчучвара каби тансиқ таомлар тортилди.
Вилоят аҳлининг илиқ ва байрамона кайфиятини янада кўтариш мақсадида Жаноб Расул, Жаҳонгир Позилжонов, Бунёдбек Саидов, Абдулла Қурбонов каби севимли санъаткорлар таклиф этилди.