Ўзбекистон ва Беларусь етакчилари бўлажак тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқдилар.
Трамп маъмурияти ноқонуний мигрантларни ҳар куни мамлакатдан чиқариб юборишни режалаштирмоқда
Бу ҳақда АҚШ чегара хавфсизлиги департаменти бошлиғи Томас Ҳоман маълум қилди.
"Қўшма Штатлар ҳукумати тарихда биринчи марта мигрантларни уйларига қайтариш учун ҳарбий самолётлардан фойдаланди ва энди бу ҳар куни содир бўлади. Бу АҚШ тарихидаги энг йирик депортация операцияси", — деди Ҳоман.
Бундан ташқари, Қўшма Штатларнинг янги президенти “Мексикада қолинг” сиёсатини тиклади, унга кўра учинчи мамлакатлардан АҚШ ҳудудида бошпана изловчилар суд қарорини Мексика ҳудудида кутиши керак.
"АҚШ Иммиграция ва божхона назорати (ICE) агентлари мамлакатдаги 11 миллиондан ортиқ ноқонуний мигрантларнинг исталганини ҳибсга олиши мумкин. Ноқонуний мигрантлар учун муқобил ечим бор, улар мамлакатдан ўзлари кетиши керак", — деди Ҳоман.
Айни дамда Тошкент ҳавоси ўта ёмон ифлослашган
Тошкент шаҳри ҳавоси ифлосланиш даражаси соат 23.00 ҳолатига ўта ёмон ифлослашган. Бу ҳақда иқлимшунос Эркин Аблулаҳатов ўз Телеграм каналида маълум қилди.
Унда айтилишича, пойтахт ҳокимлиги, Экология вазирлиги билан ҳамкорликда яратилган юқоридаги портал маълумотлари ҳам буни тасдиқлайди.
Пойтахт периферияси ва катта қисмида ҳавода майда дисперс заррачалар билан боғлиқ ифлосланиш ЖССТ талаблари бўйича "жуда зарарли" ва "хавфли" таснифга эга. Бу энг юқори ифлосланиш даражасидир.
Ифлосланишни ташқарида ҳаракатланаётган кишилар хам бурни орқали ёқимсиз ҳидини ҳис қилишмоқда. Ҳатто кўз ачишадиган даражада. Токсик таъсир бўлиши ҳам мумкин бу!
Ўртоқ мутасаддилар! Келаётган ёзда пойтахт атрофидаги минглаб иссиқхоналарни табиий газ билан иситиш чораларини кўришимиз керак,
Ёшлар ўртасидаги ажримлар асосан ўрта махсус маълумотлилар орасида кўп учрамоқда
Оила ва гендер институтида ўтказилган тадқиқотларга кўра, 2023-2024 йиллар кесимида ёшлар ўртасидаги ажрим ҳолатларининг 40-44 фоизи ўрта махсус маълумотлилар орасида кузатилган. Бу ҳақда 27 январь куни АОКАда ўтказилган матбуот анжуманида хабар берилди.
Билдирилишича, Андижон, Бухоро, Қашқадарё, Самарқанд, Фарғона вилоятлари ва Тошкент шаҳрида 337 нафар респондентлар орасида интервью усули орқали ижтимоий сўровномалар ўтказилган бўлиб, тадқиқотга 18 ёшдан 30 ёшгача бўлган ажрашган оилалар жалб қилинган.
Ажрашган ёш оила вакиллари тасодифий эҳтимолий бўлмаган танлаш асосида сараланган. Лойиҳа доирасида 2023-2024 йиллар сўнгги ўн ойи даврида оилавий ажралишлар бўйича қиёсий статистик таҳлил амалга оширилган. Таҳлилларга кўра, ёшлар орасида оилавий ажралишлар асосан ўрта махсус ва ўрта маълумотга эга бўлганлар орасида кузатилган. Олий маълумотли ёшлар орасида эса ажралиш ҳолатлари камроқ кузатилган.
Тадқиқотга жалб этилган респондентларнинг таълим даражасига кўра, олий маълумотли аёллар ва эркакларда ажрим ҳолатлари 15-20 фоизни, ўрта махсус маълумотлиларда эса 40-44 фоизни, ўрта маълумотлиларда эса 40-41 фоизни ташкил этган.