Абдуқодир Тошқулов:
– Маълумки, Ўзбекистонда олий таълим соҳасида улкан ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Шу нуқтаи назардан бугунги учрашувимизнинг айнан шундай паллада бўлиб ўтиши бежиз эмас. Чунки Ўзбекистон томони республикада олий таълимни янада ривожлантириш мақсадида турли хорижий ҳамкорлар билан яқиндан иш олиб бормоқда ва шулар қаторида Туркия алоҳида ўрин тутади.
Олий таълим соҳасида икки томонлама ўзаро ҳамкорлигимиз ҳақида сўз юритар эканман, шу пайтгача у жуда муваффақиятли бўлганини ва бундан кейин ҳам ишончим комилки, ушбу ҳамкорлик ҳар томонлама кенгайиб боришини мамнуният билан таъкидламоқчиман.
– Соҳадаги ҳамкорлигимиз давомли бўлиши, албатта, муштараклик маҳсулидир.
Ўйлайманки, Ўзбекистон ва Туркия олий таълим вакиллари сифатида, бизнинг кейинги мақсадимиз – биргаликда эришган натижаларимизнинг давомли ва янада сермаҳсул бўлишини таъминлаш бўлиши лозим.
Пандемия билан боғлиқ ноқулайликларга қарамай, туркиялик ҳамкасбларимиз бугунги учрашувимизни ташкил этиш учун ташаббус кўрсатдилар ва ҳамкорлигимизни яқиндан муҳокама қилиш учун Ўзбекистонга ташриф буюрдилар.
Бунинг учун мен ўз номимдан ва даврамизда иштирок этаётган Ўзбекистон олий таълим муассасалари номидан Туркия Олий таълим кенгашига ва шахсан раис Эрол Ўзвар жанобларига яна бир бор ўз миннатдорчилигимни изҳор этаман.
#Давра_суҳбатидан
Туркия Олий таълим кенгаши раиси Эрол Ўзвар:
– Бугунги кунда Ўзбекистон-Туркия алоқалари иқтисодий-тижорий соҳада кенг ривожланди. Эндиликда олий таълим соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш учун табиий шарт-шароитлар аллақачон юзага келди. Бу соҳадаги ҳамкорлик доирасида биз фақат янги олий таълим муассасаларини очиш билан чекланмаймиз, балки олий таълим муассасалариаро амалий алоқаларни янги сифат даражасига олиб чиқиш ҳам бизнинг асосий мақсадларимиздан бирига айланади. Бу масалани Туркия олий таълим тизимининг етакчиси сифатида шахсан ўз назоратимга оламан.