🔰Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi, A.Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot instituti rahbariyati RTI International tashkilotining taʼlim bo‘yicha mutaxassisi Sara Puezevara bilan uchrashuv o‘tkazdi.
📝Uchrashuvda institut tomonidan malaka oshirish tizimida olib borilgan islohotlar hamda "Uzluksiz kasbiy taʼlim" (LMS), Uzlms, STesting platformalari haqida maʼlumot berildi.
✅Shuningdek, AQSH Xalqaro Hamkorlik Agentligi (USAID) tomonidan eʼlon qilinishi kutilayotgan yangi loyiha doirasida tomonlarning hamkorlikda ish olib borishlari belgilandi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar AQSH хalqaro hamkorlik agentligining (USAID) yangi loyihasi doirasida umumta'lim maktab o‘qituvchilarini inklyuziv taʼlim bo‘yicha malakasini oshirishda o‘zaro hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
✅Ma'lumot uchun:❗️Milliy-tadqiqot institutining rasmiy sahifalarini kuzatib boring👇👇
Ushbu loyiha "Har bir bola muvaffaqiyat qozonadi" (All Children Succeeding Activity) loyiha doirasida bo'lib, unda asosiy e'tibor inklyuziv ta'limni maktablarda joriy etishga qaratilgan.
❓ Bugungi kunda umumtaʼlim maktablari soni qancha?
❓ Maktab o‘qituvchilari va o‘quvchilari nechtani tashkil etmoqda?
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining A.Avloniy nomidagi milliy-tadqiqot instituti xodimlari tomonidan maktab taʼlimi tizimi statistika faoliyati va dolzarb tahliliy statistik maʼlumotlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish bo‘yicha qator izlanishlar olib borilmoqda.
Ushbu risolada 1991-2021 yillarda xalq taʼlimi tizimi rivojlanishining asosiy tendensiyalari hamda 2021/2022 o‘quv yilida xalq taʼlimi tizimining asosiy ko‘rsatkichlari tahlil qilingan bo'lib, umumtaʼlim maktab tizimi xodimlarining statistika faoliyati va dolzarb tahliliy maʼlumotlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish, uzluksiz taʼlimning boshqaruv organlari, xalq taʼlimi muassasalarining mutasaddilari hamda taʼlim sohasi bo‘yicha qiziquvchilar uchun mo‘ljallangan. Risola ko‘p nashrli bo‘lib, statistik ko‘rsatkichlar va tahlillar natijalari yakuniy to‘plam shaklida chop etiladi.
🖊 Izlanish natijalariga ko‘ra, ayni paytga qadar bo‘lim xodimlari tomonidan “XALQ TAʼLIMI RAQAMLARDA” nomli risolaning I va II nashrlari chop etildi.
👉 Risolaning elektron nusxasi: https://avloniy.uz/uz/scientific-activity/
P.S.: Hozirgi kunda institut xodimlari nafaqat O‘zbekiston maktab taʼlimi tizimi statistikasi, balki xorij mamlakatlari taʼlim tizimi statistikasi bilan tanishtirishni o‘z oldilariga maqsad qilib qo‘yishgan.
Ushbu o‘rganishlar va tadqiqotlar natijalari asosida “XALQ TAʼLIMI RAQAMLARDA” nomli statistik to‘plamning III nashri ham tayyorlanib borilmoqda.