☝️Савол: Ходим ўзининг меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисидаги аризасини қайтариб олишга ҳақлими?
Жавоб: Меҳнат кодексининг 99-моддаси учинчи қисмига мувофиқ, ходим огоҳлантириш муддати давомида (шу жумладан, охирги иш куни ҳам) меҳнат шартномасини бекор қилиш тўғрисида берган аризасини қайтариб олишга ҳақлидир.
✅ Бунда шуни назарда тутиш керакки, агар тарафлар меҳнатга оид муносабатларни қонунда белгиланган икки ҳафталик огоҳлантириш муддати ўтгунига қадар бирмунча олддинроқ санадан бошлаб бекор қилиш тўғрисида шартлашиб олган бўлсалар, у ҳолда ходим ўзи берган аризани фақат тарафлар келишиб олган огоҳлантириш муддати тугагунигача қайтариб олиши мумкин.
July 26, 2021
⚡️“Келажак лидерлари” клуби: саралаш босқичидан кимлар ўтди? Ҳудудлар кесимида тўлиқ рўйхатни тақдим қиламиз!
✅ Янги авлод захира кадрларини шакллантириш, ёшларда лидерлик қобилиятини ривожлантириш, уларни селекция қилиш, давлат хизматига бугунги авлодни қизиқтириш мақсадида республика бўйлаб фаолияти йўлга қўйилаётган “Келажак лидерлари” клубига аъзоликнинг барча босқичлари ҳақида очиқ ва тезкор тарзда маълумот тақдим қилиб бораяпмиз.
☝️ Демак, республика бўйича биринчи — саралаш босқичидан ўтган номзодларнинг кимлиги маълум. Эндиликда улар Танловнинг иккинчи босқичига тайёргарлик кўришмоқда. Иккинчи босқич — тест босқичи бўлиб, ҳудудларда 27-30 июль кунлари ўтказилиши режалаштирилган.