Kuni kecha OKMK mutaxassislari, MTTU MISiS Olmaliq filiali rahbariyati, professor o‘qituvchilari hamda Germaniyaning Freyberg konchilik akademiyasi vakillari - xalqaro aloqalar bo‘limi rahbari Ingrid Lange va materialshunoslik kafedrasi professori Aleksandros Karitoslar o‘rtasida videokonferens aloqa orqali o‘zaro hamkorlik masalasi yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Налажено сотрудничество между АГМК и немецким университетом
На днях состоялась онлайн-встреча специалистов АГМК, руководства и профессорско-преподавательского состава Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС» с представителями Технического университета Фрайбергская горная академия.
➡️ПОДРОБНО⬅️
Халқаро конгресс марказида Тошкент халқаро инвестиция форуми бошланди. Унинг ялпи сессиясида Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этади ва нутқ сўзлайди.
Birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida Shavkat Mirziyoyev nutq so`zlamoqda.
Xalqaro kongress markazida Toshkent xalqaro investitsiya forumida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, nutq so`zlamoqda.
Президент Шавкат Мирзиёев биринчи Тошкент халқаро инвестиция форумида нутқ сўзламоқда.
Давлатимиз раҳбари форумнинг барча иштирокчиларини самимий қутлади.
“Ўзбекистон замини кўп асрлар давомида дунёнинг турли минтақаларидаги савдогар, ишбилармон ва тадбиркорлар эътиборини ўзига тортиб келган.
Буюк ипак йўлининг марказида жойлашган юртимиз қадимдан Осиё, Европа ва Африка қитъаларининг карвон йўллари туташган ҳудуд сифатида машҳур бўлган.
Хитой, Ҳиндистон, Эрон, Византия, Миср каби мамлакатларда шаклланган цивилизация ва маданият намуналари айнан қадимги Мовароуннаҳр, ҳозирги Ўзбекистон ҳудудида учрашиб, бир-бирини ўзаро бойитиб келган.
Бунинг натижасида 3 минг йиллик давлатчилик тарихига эга мамлакатимиз узоқ давр мобайнида дунёнинг савдо, иқтисод, илм-фан, маданият ва санъат юксак равнақ топган марказларидан бири бўлиб хизмат қилган”, деди Президент.
— Ўзбекистон фойдали қазилма бойликлари захираси бўйича дунёда 20 та давлат қаторига киради. Олтин бўйича иккинчи, мис бўйича еттинчи, вольфрам бўйича саккизинчи, кумуш — тўққизинчи, уран — ўн иккинчи ва табиий газ бўйича ўн олтинчи ўринни эгаллайди.
Ушбу бой хом-ашё ресурсларини чуқур қайта ишлаш, келгуси беш йилда газ ва газ кимё, электроника, фармацевтика ва тўқимачилик бўйича 120 миллиард долларлик инвестицияларни жалб этиш бўйича аниқ лойиҳалар ишлаб чиқилган, — деди Шавкат Мирзиёев.
#ҳамкорлик
⚡️Айни пайтда Хитой давлатининг BGRIMM компанияси вакиллари ҳамда Олмалиқ кон-металлургия комбинати раҳбарияти ўртасида видеоконференц алоқа орқали учрашув бўлиб ўтмоқда.
🔹Тафсилотлар билан батафсил www.agmk.uz сайтида таништириб ўтамиз.
#сотрудничество
⚡️В настоящее время проходит онлайн-встреча руководства Алмалыкского горно-металлургического комбината с представителями китайской компании BGRIMM.
🔹Подробная информация об итогах встречи будет размещена на сайте www.agmk.uz.
Milliy qadriyatlar festivali
2022-yil 23-mart kuni OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashining madaniyat va ma'rifat masalalari bo‘yicha komissiyasi tomonidan “Xush kelibsan Navro‘zi olam!” shiori osti xalq milliy o‘yinlari festivali tashkil etildi.
OKMK va Xitoy kompaniyasi o‘rtasida anglashuv va hamkorlik memorandumi imzolandi
Xabaringiz bor, bugun poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi o‘z ishini boshladi.
Bugun mazkur forum doirasida Xitoy davlatining BGRIMM kompaniyasi vakillari hamda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati o‘rtasida videokonferens aloqa orqali uchrashuv bo‘lib o‘tdi.