🔹Фарғона вилоятида 11 нафар,
🔹Хоразм вилоятида 5 нафар,
🔹Тошкент вилоятида 55 нафар,
🔹Тошкент шаҳрида 23 нафар бемор тузалиб, касалликдан соғайганлар жами 194212 (+160) нафарга етди ва соғайиш кўрсаткичи 98 фоизни ташкил этмоқда.
⚫️Шунингдек, 4 нафар коронавирусга чалинган бемор вафот этиб, касалликдан вафот этганлар сони 1465 нафарни ташкил қилди.
​​Жорий йилда Самарқандда 30 минг тонна балиқ етиштирилади
Жорий йилда Самарқандда мавжуд 545 та балиқчилик хўжалиги томонидан 30 минг тонна балиқ етиштириш режалаштирилган. Бу эса ўтган йилдагига нисбатан 5 минг тонна кўп демакдир.
Жумадан Қорадарё соҳилида жойлашган “Луқмаи ҳалол” масъулияти чекланган жамияти 2009 йили ташкил этилган бўлиб, 5 гектар майдонда жойлашган табиий ва интенсив сув ҳавзасида балиқ етиштирилмоқда.
Балиқ етиштиришни саноат усулида ташкилаштириш, ёпиқ усулда етиштиришни йўлга қўйиш мақсадидаги лойиҳага асосан, 2017 йилда “Ипотека банк”дан 6 миллиард 200 миллион сўмлик кредит маблағи ажратилиши хисобига ҳудуди 10 гектарга кенгайтирилган. Натижада бу ерда балиқ етиштириш ҳажми 40 тоннадан 90 тоннага етказилди. Етиштирилган маҳсулот асосан ички бозорга йўналтирилмоқда.
Шу кунга қадар мамлакатимизда "Карп" балиқларини етиштиришда ерда қурилган ҳавзалардан фойдаланилган, бу ҳавзаларда асосан экстенсив усулда балиқ етиштирилган. Бунда ҳосилдорлик 10-20 центнерни ташкил этган эди.
Соҳани янада такомиллаштириш, янги, замонавий усулларда балиқ етиштиришни йўлга қўйиш мақсадида Самарқанд туманидаги “Оқ Амур балиқлари” кўп тармоқли фермер хўжалиги томонидан аквакультуранинг бошқа соҳалари, жумладан, садоқ балиқчилиги, бассейн – жадал балиқчилиги тармоғи йўлга қўйилди.
Хўжалик сув ҳавзаларида балиқларни ярим тайёр ҳолга келтириб сақлаш учун 200 тонна сиғимга эга бўлган махсус музлатгич ҳам мавжуд. Бундан ташқари, ички туризмни ривожлантириш мақсадида балиқ овлашдан тортиб уни таом ҳолатига келтиргунча бўладиган барча жараёнларни сайёҳларнинг бевосита кузатишлари учун имкониятлар яратилган.
“Ўзагроинспекция”нинг Самарқанд вилоят бошқармаси ва туманлар бўлимлари томонидан балиқчилик тармоғини янада ривожлантириш юзасидан янги лойиҳалар ижросини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Мазкур лойиҳалар ҳаётга тадбиқ этилса аҳолини арзон ва сифатли балиқ маҳсулотлари билан таъминлаш имконияти яратилади.