Самарқанд вилояти божхона бошқармаси
Айни дақиқаларда Самарқанд шаҳар кенгаши сессияси доирасида ОАВ вакиллари учун матбуот анжумани ўтказилмоқда.
Матбуот анжуманида берилаётган саволларга Бобурмирзо Облақулов ва масъуллар томонидан атрофлича жавоб қайтариляпти.
Анжуманни қуйидаги ҳавола орқали кузатишингиз мумкин: https://fb.watch/9SC-VxBT0Z/
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 9-avgustdagi "Yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni tarbiyalashning tubdan yangilangan tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-5215-sonli qarorlariga asosan Jamoat xavfsizligi universiteti xodimlari tomonidan viloyat 1-son "Mehribonlik uyi"da viloyatda yangi tashkil etilgan "Oilaviy bolalar uylari" rahbarlari va tarbiyachilarini malakasini oshirish va qayta tayyorlash uchun 72 soatlik o'quv seminariga start berildi.
Республика Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Самарқанд филиали, Республика журналистлар ижодий уюшмаси Самарқанд бўлими ҳамкорлигида ўтказилган тадбирда, республика ва маҳаллий ОАВ журналистлари, блогерлар иштирок этишди.
Пресс-тур қатнашчилари дастлаб Самарқанд туманидаги “Луқмаи ҳалол балиқчилиги” МЧЖ томонидан табиий ва интенсив усулда балиқ етитирилиши, корхона имкониятлари ва келгуси режалари билан яқиндан танишдилар.
Таъкидландики, “Луқмаи ҳалол балиқчилиги” МЧЖ томонидан 10 гектар ер майдонида балиқ маҳсулотлари етиштирилмоқда. Мавжуд 5 гектар сув ҳавзасида жорий йилнинг ўтган даври давомида 30 тоннадан зиёд сифатли балиқ маҳсулотлари ички истеъмол бозорига етказиб берилган.
⚡️Давлат хизматчиларининг одоб-ахлоқ кодекси лойиҳаси муҳокамага қўйилди
regulation.gov.uz порталида Ўзбекистон давлат хизматчиларининг одоб-ахлоқ кодекси лойиҳаси эълон қилинди. Унга кўра, ушбу кодекс давлат хизматчиларининг касбий ҳамда хизматдан ташқари фаолиятдаги одоб-ахлоқининг ягона принциплари ва қоидаларини белгиловчи ҳужжат бўлиб хизмат қилади.
Лойиҳага биноан, давлат хизматчисининг одоб-ахлоқ нормаларига риоя қилишларини таъминлаш бўйича масъул бўлган органлар қуйидагилар ҳисобланади:
✔️Давлат ташкилотларидаги одоб-ахлоқ комиссиялари;
✔️Президент ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги;
✔️Коррупцияга қарши курашиш агентлиги
Давлат хизматчисининг ташқи кўриниши меҳнат шароитлари ва хизмат турига қараб, хизмат мажбуриятларини бажариши вақтида фуқароларнинг давлат ташкилотига нисбатан ҳурмат билан муносабатда бўлишига кўмаклашиши, умумий қабул қилинган иш услубига мувофиқ бўлиши ва расмийлик, нейтраллик, камтарлик ва интизомни намоён этиши лозим.
Кодекс лойиҳаси 6 боб, 53 моддадан иборат.