Жорий йилнинг 10 декабр куни Жиззах вилоятининг Бахмал туманидан ҳаракатланиб келаётган Дамас русумли автотраспорт воситаси тўхтатилганда унга юкланган 500 (беш юз) кг олма маҳсулоти олиб ўтилаётгани аниқ бўлди.
Жиззах вилоятидан Самарқанд вилоятига бозорга сотиш мақсадида олиб ўтилаётган ушбу маҳсулот ҳужжатлари текширилганда қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда карантин кўригидан ўтказилмаганлиги, ички фитосанитария сертификати олинмаганлиги аниқ бўлди.
Ушбу маҳсулотни олиб ўтаётган автотраспорт ҳайдовчиси Юқори нуқта ЙПХ ЎКЧМ ( Ўсимликлар карантини чегара маскани) томонидан келгусида маҳсулот етиштирилган ёки сақланаётган ҳудуддан Ўзбекистон Республикасининг “Ўсимликлар карантини тўғрисида” ги Қонуннинг 19- моддаси талабларига кўра карантин остидаги маҳсулотларни юклаш, сақлаш, ташиш ва реализация қилишда маҳсулотлар ўсимликлар карантини объектлари мавжуд эмаслигини тасдиқловчи ҳужжат, ички фитосанитария сертификатини карантин остидаги маҳсулотни юклаш ва уни қабул қилиб олишдан олдин, маҳсулот етиштирилган ва сақланаётган ҳудудни Ўсимликлар карантини ва ҳимояси инспекторлари томонидан маҳсулотни карантин кўригидан тўлиқ ўтказиб, кейин ички фитосанитария сертификати олишлиги тўғрисида, юқоридаги ҳолат такрорланса белгиланган тартибда чора кўрилиши ҳақида огоҳлантирилди.
Ҳурматли фуқаро УНУТМАНГ!!! Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 13 октябрдаги ПҚ-4861-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида зарарланган ёки карантин объекти мавжуд қишлоқ хўжалик маҳсулотларини ортиқ олиб ўтмаслик ёки жойида йўқ қилишингиз шарт. Акс ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 107-108 моддасига асосан маъмурий жавобгарликка тортилишингиз тўғрисида огоҳлантиради.