Telegram | Facebook | Youtube
Сайлов жараёнларида маҳалла фуқаролар йиғинлари ходимларининг роли қандай?
Маҳалла раислари ва ходимлари сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларида роли қуйидагилардан иборат:
🔵 Биринчидан, участка сайлов комиссияларини шакллантиришда иштирок этади.
Жумладан, Сайлов кодексининг 23-моддасига мувофиқ, сайловга камида 40 кун қолганда участка сайлов комиссияси аъзолигига номзодлар тўғрисидаги таклифларни халқ депутатлари туман, шаҳар кенгашлари мажлисларида муҳокама қилиш тегишли округ сайлов комиссиясига тасдиқлаш учун тавсия этади.
🔵 Иккинчидан, сайлов комиссияларининг самарали фаолияти учун зарур шароитлар яратишга кўмаклашади.
Жумладан, сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш учун керакли бўлган маҳалла бинолари ва жиҳозларини сайлов комиссиялари ихтиёрига бепул бериб туради.
Сайлов комиссияларига ўз ваколатларини амалга оширишида кўмаклашади, уларнинг иши учун зарур маълумотларни тақдим этади (Сайлов кодекси, 26-модда).
Шунингдек, участка сайлов комиссияси томонидан сайловчиларнинг ягона электрон рўйхати бўйича уйма-уй юриш орқали сайлов куни 18 ёшга тўлган ва ундан катта ёшдаги барча аҳолининг сайловчилар рўйхатига туширилганлигига аниқлик киритишда участка сайлов комиссиялари сўрови асосида иштирок этиши мумкин (Сайлов кодекси, 28-модда).
Бундан ташқари, Президентликка номзодларнинг сайловчилар билан учрашувлар ўтказиши учун маҳалла фуқаролар йиғинининг жиҳозланган хоналарни бепул ажратади, уларга зарур маълумот ва ахборот материалларини олишда ёрдам кўрсатади
(Сайлов кодекси, 48-моддаси).
🔵 Учинчидан, сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир барча тадбирларда кузатувчи сифатида иштирок этади.
Бу жараёнда маҳалла раиси, унинг ўринбосари, маслаҳатчиси, шунингдек, фуқаролар йиғини органларининг бошқа мансабдор шахслари кузатувчи бўлиши мумкин.
Кузатувнинг асосий мақсади – сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларда, шу жумладан, сайлов куни овоз бериш ва овозларни санаб чиқиш жараёнларида сайлов қонунчилигига риоя этилиши устидан жамоатчилик назоратини амалга оширишдан иборат.
🔵 Тўртинчидан, сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказиш билан боғлиқ масалалар юзасидан маҳаллаларда амалга оширилаётган ишлар юзасидан ахборот беради.
Жумладан, участка сайлов комиссияларига маҳалла биноларини ажратиш, зарур жиҳозлар билан таъминлаш, маҳалладан кузатувчиларни шакллантириш, уларнинг фаолиятини самарали йўлга қўйиш, сайловчилар рўйхатини шакллантиришда участка сайлов комиссияларига кўмаклашиш, аҳолининг ҳуқуқий маданиятини оширишга доир тадбирларни ўтказишга ёрдам бериш каби йўналишлар бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ахборот берилади.
Хулоса қилиб айтганда, cайлов жараёнларида маҳалла ходимларининг роли аҳолининг ижтимоий-сиёсий фаоллигини, электорал маданиятни ошириш, сайлов комиссияларига сайловларни ташкил этиш ва ўтказишда фақат ушбу органларнинг сўровлари ҳамда қонунчилик билан ўрнатилган ваколатлари доирасида кўмаклашишдан иборат.
Маҳалла кузатувчилари қандай ҳуқуқларга эга?
сайлов комиссияларининг мажлисларида ҳозир бўлиш;
номзодлар кўрсатишга бағишланган йиғилишларда, номзодларнинг сайловчилар билан учрашувларида иштирок этиш;
сайлов участкасида ҳозир бўлиш, тайёргарлик ишларининг боришини, яширин овоз бериш кабиналарининг ёки хоналарининг жойлаштирилишини ва сайлов қутиларининг муҳрланишини, фуқароларнинг рўйхатга олинишини, сайлов бюллетенларининг уларга берилишини кузатиш;
сайлов куни овоз бериш жараёнини кузатиш;
муддатидан олдин овоз беришни ўтказиш вақти ва жойи ҳақида хабардор бўлиш ҳамда ушбу жараённи кузатиш;
сайловчининг турган жойида унинг рухсати билан овоз бериш жараёнини кузатиш;
овозлар санаб чиқилаётганда ва сайлов комиссиясининг баённомаси тузилаётганда ҳозир бўлиш;
сайлов натижалари тўғрисидаги ҳужжатларнинг сайлов комиссияси томонидан тасдиқланган кўчирма нусхаларини сўраш ва олиш;
сайлов жараёни ва овоз беришнинг яширинлигини бузмасдан фото, видео, аудио ёзувларни амалга ошириш (озодликдан маҳрум этиш жойлари, ҳарбий қисмлар, даволаш муассасалари бундан мустасно);
кузатув натижалари тўғрисида оммавий ахборот воситалари вакилларига мурожаат қилиш;
округ сайлов комиссияси томонидан участка сайлов комиссияларидан овозларни санаб чиқиш натижалари тўғрисидаги баённомаларни қабул қилиб олиш ҳамда округ бўйича сайлов натижаларини аниқлаш жараёнида ҳозир бўлиш;
озодликдан маҳрум этиш жойларида тузилган сайлов участкаларидаги сайлов жараёнини кузатиш хоҳиши тўғрисида округ сайлов комиссиясига сайловга камида уч кун қолганда хабар бериш;
агар сайлов участкасида сайлов қонунчилиги талаблари бузилишига йўл қўйилган, деб ҳисоблаш учун асослар бўлса, ўз кузатувлари тўғрисида участка сайлов комиссияси аъзоларига уларнинг ишига аралашмаган ҳолда маълум қилиш, шунингдек юқори турувчи сайлов комиссияларига хабар бериш;
сайлов тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатлари ҳақида ҳамда сайловга тайёргарлик кўриш ва унинг ўтказилиши бўйича ўз фикрини баён қилиш ҳуқуқига эга.
Кузатувчи сайлов комиссияларининг қарорлари устидан ушбу қарорлар қабул қилинганидан кейин ўн кун ичида юқори турувчи сайлов комиссиясига ёки судга шикоят қилиши ҳамда шикоятни кўриб чиқишда бевосита иштирок этиши мумкин.
🔰 Nodavlat notijorat tashkilotlari ochiq tanlovi e’lon qilindi!
❗️❗️❗️O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va qambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi Nodavlat notijorat tashkilotlariga qarz mablag‘lari ajratish bo‘yicha ochiq tanlov e’lon qildi
🏆 Tanlovda ishtirok etish va tanlov hujjatlar to‘plami namunasini olish uchun talabgor Agentlikning quyidagi manzillariga murojaat qilishi lozim.
tel: (71) 238-69-33, (71) 238-69-00 (1-5025) (1-2800)
Elektron manzil: [email protected].
Qo‘shimcha ma’lumotlar uchun: