Пахтачи далаларида дон экиш ишлари қизғин кетмоқда
Бугунги кунда Пахтачи туманида 2021 йил бошоқли дон ҳосили учун ғалла экиш ишлари қизғин давом этилмоқда
Ғалла экиш ишларида Туркия давлатидан олиб келтирилган замонавий ғалла экиш мосламалари билан экиш ишлари олиб борилмоқда.
МАСЪУЛИЯТСИЗ ОТАЛАР ЖАЗОЛАНДИ
Фуқаролик ишлари бўйича Каттақўрғон туманлараро судининг ижро ҳужжатига асосан қарздор Шаҳбоз Маҳмудовдан ундирувчи Лазиза Эргашеванинг фойдасига икки нафар фарзандини моддий таъминоти учун ойлик иш ҳақи ва бошқа даромадларининг тўртдан бир қисми миқдорида алимент ундириш белгиланган.
Мазкур ижро ҳужжати бўлим иш юритувига келиб тушган ва ижро иши юритиш қўзғатилган.
Қарздор Ш.Маҳмудовнинг мол-мулкини аниқлаш мақсадида тегишли давлат идораларига сўров хатлари юборилган бўлиб, унга кўра қарздор номига расмийлаштирилган мол-мулклар аниқланмаган.
Ижро ҳаракатлари давомида қарздор Ш.Маҳмудов бир неча марта огоҳлантиришларга қарамасдан 2019 йилнинг июнь ойидан буён тўламай келаётганлиги аниқланди.
Қарздор Ш.Маҳмудовнинг алимент қарздорлиги ҳисоб-китоб қилинганда бугунги кун ҳолатига 12 млн. 935 минг сўм қарздорлиги мавжуд.
Қарздордан алимент қарздорлигини ундириш имкони бўлмаганлиги сабабли, унга нисбатан тўпланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 47(4)-моддаси 1-қисмига асосан маъмурий жавобгарлик масаласини кўришлик учун Каттақўрғон шаҳар маъмурий судига юборилди.
Каттақўрғон шаҳар маъмурий судининг қарори билан қарздор Ш.Маҳмудовга нисбатан 15 сутка қамоқ жазоси тайинланди.
Шунингдек, ушбу суд мажлисида қарздорлар Ф.Файзиевнинг 12 млн. 725 минг сўм, Р.Элмуродов эса 11 млн. 167 минг сўм алиментдан қарздорлигини учун 15 суткадан қамоқ жазосига тортилди.
Мажбурий ижро бюроси Каттақўрғон шаҳар бўлими.
#Муносабат. Телеграм каналимиз орқали Самарқанд шаҳрининг "Чуқур йўл" кўчаcида ичимлик суви исроф бўлаётганлиги ҳақида хабар берилган эди.
Ушбу ҳолат бўйича "Самарқанд сув таъминоти” МЧЖ Самарқанд шаҳар бўлими маъсул ходимлари томонидан жойида чиқиб ўрганилганда Д 32мм бўлган қувур чириганлиги аниқланди ва ушбу қувур магистрал ичимлик тармоғидан узилиб, ушбу носозлик бартараф этилди.