"HUDUDGAZTA’MINOT” АЖ БОШҚАРУВИ РАИСИ ЎРИНБОСАРИ ПАЙАРИҚЛИК МУРОЖААТЧИЛАР МУАММОЛАРИНИ ЎРГАНДИ
Статистик маълумотларга қараганда, жорий йилнинг ўтган 8 ойи мобайнида Ўзбекистон Республикаси Прези
Статистик маълумотларга қараганда, жорий йилнинг ўтган 8 ойи мобайнида Ўзбекистон Республикаси Президенти виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхонасига суюлтирилган газ муаммолари бўйича Самарқанд вилоятидан 500 дан ортиқ мурожаатлар келиб тушган. Шуларнинг 50…
ДУНЁ ТАН ОЛАЁТГАН – ЎЗБЕК ТИЛИМ!
2020 йил 23 сентябрь Ўзбекистон тарихида тарихий санага айланди!
Давлат тилига ўзбек тили мақоми берилганига бу йил 31 йил тўлади. Шу давр мобайнида тилимизнинг софлиги, илдизи узоқ йиллик тарихга бориб тақалиши, буюк аждодларимиз – ал-Бухорий, Инб Сино, Амир Темур, Мирзо Улуғбек, Алишер Навоийлар шу – Она тилимизда ижод қилганлиги ҳам бизда фахр туйғусини уйғотади. Туркий тилимизнинг нуфузини ҳазрат Алишер Навоий ўзининг асарларида бениҳоя чиройли тарзда ифодалаб, дунё бўйича сўз бойлиги бўйича етакчи ўринда туришини исботлаб берди. Давлатимиз раҳбари томонидан 2019 йил 21 октябрдаги “Ўзбек тилининг давлат тили сифатидаги нуфузи ва мавқеини тубдан ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 5850-сонли Фармони қабул қилиниши ҳам муҳим тарихий санага айланди. 21 октябрь – Ўзбек тили байрами куни деб белгиланди. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида Президентимизнинг нутқи ўзбек тилида янграши ҳақидаги хабарлар дунё аҳлини ҳам бефарқ қолдирмади. Дунёнинг етакчи давлатлари Президентимизнинг бу қарорини қўллаб-қувватлагани ҳам фикримизнинг далилидир. Шахсан мен ўзим Юртбошимизнинг БМТдаги нутқини эшитиб юрагимда фахр туйғусини ҳис этиб, кўзларимга севинч ёшлари қалқиди. Халқаро ареналарда ўзбек тилининг янграши биз учун, Ўзбекистон халқи учун оламшумул воқеага айланди. Раҳбаримиз ўз нутқи орқали Ўзбекистон халқини дунёда ўзига яраша муносиб ўрни борлигини яна бир бор исботлаб берди. Она Ватанга бўлган муҳаббат, давлат тилига бўлган садоқатни ҳар бир Ўзбекистон фуқароси Юртбошимиздан ўрнак олмоғи лозим.