​​БУГУН ЮРТИМИЗДА 608 НАФАР БЕМОР КОРОНАВИРУСДАН СОҒАЙДИ
🔺2020 йил 23 сентябрь соат 23:30 ҳолатига кўра, Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси қайд этилганлар сони 53 447 (+172) нафарни ташкил этмоқда.
🔴Янги касалланиш ҳолатларининг 124 нафари Тошкент вилоятида, 48 нафари Тошкент шаҳрида тана ҳарорати кўтарилганлиги ҳамда коронавирусга чалинган беморлар билан мулоқотда бўлганлиги сабабли намуна олинган фуқаролар орасида аниқланган.
❗️Эътиборли жиҳати, бугун Тошкент шаҳрида 337 нафар, Тошкент вилоятида 124 нафар, Наманган вилоятида 98 нафар, Андижон вилоятида 17 нафар, Самарқанд вилоятида 14 нафар, Қашқадарё вилоятида 12 нафар, Қорақалпоғистон Республикасида 4 нафар ҳамда Навоий вилоятида 2 нафар бемор тузалди.
❗️Шундай қилиб, юртимизда 49 832 (+608) нафар коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар (93 фоиз) соғайган.
‼️Ҳозирда мамлакатимизда 3 171 нафар беморга шифокорларимиз томонидан белгиланган стандартлар бўйича даво чоралари кўрилмоқда.
Жамоатчилик билан алоқалар бўлими.
​​БУГУН ЮРТИМИЗДА КОРОНАВИРУС ҚАЙД ЭТИЛГАНЛАР 590 НАФАРНИ ТАШКИЛ ҚИЛДИ
🔺Шу йилнинг 23 сентябрь куни мамлакатимизда 590 ҳолатда касаллик қайд этилди.
🔴Шу билан бирга, 2 нафар коронавирусга чалинган бемор вафот этиб, жами кўрсаткич 444 нафарга етди.
❗️Бугун Тошкент шаҳри, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент, Наманган, Андижон, Самарқанд, Қашқадарё ҳамда Навоий вилоятларида 608 нафар бемор тузалди.
❗️Ҳозирда касаллик қайд этилган жами 53 447 нафар бемордан 49 832 нафари соғайиб, даволаниш кўрсаткичи 93 фоизни ташкил этмоқда.
‼️Айни пайтда тиббиёт муассасаларида даволанаётган 3 171 нафар бемордан 632 нафари оғир, 294 нафари эса ўта оғир аҳволда.
​​🗓 Бугун Самарқандда қандай об-ҳаво кутилмоқда?
🌤 Самарқанд вилоятида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Ҳарорат кечаси 8-13 даража илиқ, кундузи 22-27 даража иссиқ бўлади.
Вилоятимизнинг тоғли ҳудудларида ҳаво булутли бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Ҳарорат 15-20 даража иссиқ бўлади.
​​Мавлонодан олтин ўгитлар
- Умид – ишонч йўлининг бошидир.
🍂
- Кўз ёши шундай нарсаки, ювиб ёқади – ёқиб ювади. Аритади ва эритади; поклайди ва яширади. Шундай экан, ишқинг қанча бўлса, шунча йиғла, эй кўнгил!..
- Роббим! Сен ишқнинг Қибласисан. Қалби Сенга юзланмаганнинг ишқи қабул бўлурми?!
- Ҳеч бир хаёлга сиғдира олмаган Ягона Ҳақиқатимсан..! Шунинг учун севдим! Ундан аввали ҳам йўқ, кейини ҳам.
- Қилган яхшилигингни эслама, кўрган ёмонлигингни эса ўша ернинг ўзида унут, эсдан чиқар!
Турк тилидан Гўзал Мирзаева таржимаси
🗞 «Зарафшон» газетасининг 2020 йил 24 сентябрь кунги сони мутолаа учун ҳавола қилинмоқда.
- Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқи;
- 2030 йилгача биометрик паспорт ўрнига ID-карта жорий этилади;
- Фарҳод шаҳарчаси қишга тайёрми?
- Камбағалликни қисқартириш қай даражада уддаланмоқда?